Sadržaj

Teorija stadija kognitivnog razvoja

Općenito

Teoriju stadija kognitivnog razvoja (stage theory of cognitive development)(znana i kao kognitivističko-razvojna teorija ili genetska epistemologija1)) u 1950-im godinama predstavio je švicarski dječji psiholog Jean Piaget. Ova teorija opisuje razvoj kognitivnih procesa ključnih za razumijevanje, ali i ograničavanje učenja. Prema Piagetu,

Što je teorija kognitivnih stadija razvoja?

1947.3) Piaget je po prvi put predstavio svoja četiri stupnja ljudskog kognitivnog razvoja: senzomotorički (sensorimotor period), predoperacijski (preoperational period), konkretni (concrete-operational period) i formalni (formal-operational period), na način kako su opisani u nastavku. Godine pojavljivanja određenog stupanja su prosječne vrijednosti.

Značajnost Piagetova razvojnog modela su ograničenja koje određeno razdoblje kognitivnog razvoja postavlja na učenje. Ta ograničenja znače da ono što se može naučiti ovisi o trenutnom razvojnom stupnju. Pojedinac treba biti učen da primjeni razvijene kognitivne strukture na novi materijal, ali da bi naučio nove strategije prvo se moraju razviti pripadajuće kognitivne strukture.

Učenje se prema Piagetu događa putem dva procesa: asimilacijom u postojeće sheme (mentalni konstrukti koje pojedinac koristi za organiziranje i prilagodbu okolini) i akomodacijom kada je potrebna promjena sheme.4)

Piageta je zanimala i metodika poučavanja za djecu u kojoj se zalagao za:

Te pretpostavke uvjerile su Piageta da je učenje podučavanjem neučikovito i da bi konstruktivno učenje trebalo dati puno bolje rezultate. Ipak, istraživanja su ubrzo pokazala da su obje pretpostavke općenito netočne.

Koje je praktično značenje teorije stadija kognitivnog razvoja?

Piagetova teorija predlaže da, u namjeri da učenje učini učikovitim,

Osim toga, Piaget je uglavnom bio orijentiran na učenje u

Ono što bi se također trebalo uzeti u obzir je činjenica da, premda sva djeca prolaze iste korake u svojem razvoju, rade to različitim tempom. Edukacijski procesi bi prema tome trebali biti više fokusirani na pojedince i male grupe unutar razreda nego na razred kao cjelinu.

Kritike

Number conservation and quantity conservation experiments.

Jedan od načina mjerenja granice između predoperacionalnog razdoblja i razdoblja konkretnih operacija koje je Piaget predložio su eksperimenti konzervacije. Na primjer, dvije jednake čaše napunjene tekućinom su prezentirane djetetu, nakon čega je tekućina iz jedne čaše prelijana u treću užu čašu. Dijete se pita koja čaša sadržava više tekućine. Jedino dijete u razdoblju konkretnih ili formalnih operacija je sposobno zaključiti da je u obje čaše jednaka količina tekućine.

Unatoč tome što se prema Piagetovoj teoriji te razlike u stupnjevima ne mogu prevladati nikakvom vrstom treninga, brojni eksperimneti 5) su dokazali suprotno. Djetetova sposobnost učenja (barem za koncepte konzervacije) nije strikno definirana njegovim trenutnim stadijem kognitivnog razvoja u skladu s Piagetovom teorijom.

Eksperimenti su također pokazali da su i druge metode poučavanja uključujući instrukcije ili socijalno učenje putem opažanja, bile barem jednako uspješne kao i učenje samo-otkrivanjem.

Kao rezultat, kritike Piageta općenito naglašavaju da,

Ključne riječi i najvažnija imena

Literatura

Zimmerman, Barry J., and Dale H. Schunk. Educational psychology: a century of contributions. Routledge, 2003.

Redes de Computadores e suas aplicações na Educação - Piaget's Stage Theory of Development. Pribavljeno 21. Ožujak, 2011.

University of Hawaii - Honululu Community Coledge - PIAGET'S COGNITIVE STAGES. Pribavljeno 20. Ožujak, 2011.

Stage Theory of Cognitive Development (Piaget) at Learning Theories. Pribavljeno 21. Ožujak, 2011.

Edwards, L., Hopgood, J., Rosenberg, K. and Kymberley Rush. Development, Learning and inclusive Teaching: Mental Development and Education. Pribavljeno 21. Ožujak, 2011.

Wood, Kay C., Smith, H. and Daurice Grossniklaus. Piaget's Stages of Cognitive Development. Pribavljeno 11. Ožujak, 2011.

Mohan, Radha. Innovative Science Teaching: For Physical Science Teachers 3Rd Ed. PHI Learning Pvt. Ltd., 2007.

Čitaj više

Piaget, J., Gruber, H.E. and Voneche, J.J. The essential Piaget. New York: Basic Books. 1977.

Piaget, J. The Origins of Intelligence in Children. New York: International University Press. 1952.

Piaget, J. Studies in reflecting abstraction. London: Psychology Press. 2001.

Lourenço, O. and Machado, A. In defense of Piaget's theory: A reply to ten common criticisms. 1996.

Shahsavari, M. Jean Piaget's Ideas About Foundations of Education. Australian Journal of Basic and Applied Sciences, 2012.

Harris, P. L. Piaget on causality: The Whig interpretation of cognitive development. British Journal of Psychology, 2009.

1)
'Genetski' se ovdje odnosi na porijeklo i razvoj znanja, ne na biološko nasljedstvo.
2)
Piaget, J. Piaget's theory. In P. H. Mussen (Ed.), Carmichael's manual of child psychology (Vol. 1). New York: Wiley, 1970.
3)
Piaget, J. The Psychology of Intelligence. 1947.
4)
Piaget koristi i koncepte shema i shemata, kasnije proširenima od strane Andersona. Vidi: Teorija shema