Prijevodi ove stranice:

Korisnički alati

Site alati


hr:learning_theories:conditions_of_learning

Ovo je stara izmjena dokumenta!


Uvjeti učenja (Conditions of Learning)

Općenito

Robert Gagné je bio američki edukacijski psiholog čije su ideje o uvjetima učenja (conditions of learning) i implikacijama dizajna poučavanja prvi puta predstavljene 1965. godine1). Pretpostavio je da postoje različiti ishodi učenja, od kojih se svaki može najbolje ostvariti kroz vlastiti specifični dizajn poučavanja, ali isto tako da je potreban određen broj koraka potrebnih u svakom okruženju za učenje (poznati kao i Gagné pretpostavka2)).

* “Robert M. Gagne je zaista jedan od najznačajnijih edukacijskih psihologa naše generacije, and he gave academic respectability to the practice of dizajna sistema poučavanja.3)

Što su uvjeti učenja?

Pod utjecajem teorija biheviorističkog učenja (behaviorist learning theories), Gagne predstavlja 8 tipova učenja, čija je osnova veza podražaj-reakcija (S-R). Slijedi njihova hijerarhijska klasifikacija4):

  • Uvjetno učenje (Signal learning) - (klasično kondicioniranje (classical conditioning)
  • Učenje putem podražaja i odgovora (Stimulus-response learning) - (operantno kondicioniranje (operant conditioning)
  • Ulančavanje (Chaining) - (složeno operantno uvjetovanje)
  • Verbalne asocijacije (Verbal association) - (stvranje asocijacija putem verbalnih poveznica)
  • Diskriminatorno učenje (Discrimination learning) - (učenje različitih odgovora na različite podražaje)
  • Konceptualno učenje (Concept learning) - (učenje općenitog odgovora na grupu podražaja)
  • Učenje pravila (Rule learning) - (pravilo je lanac od dva ili više koncepta)
  • Rješavanje problema (Problem solving) - (primjena prethodno naučenih pravila i koncepat na nove situacije)

Ishodi navedenih tipova učenja mogu se podijeliti u pet kategorija izvedbe, odnosno ishoda učenja. Gagné pretpostavlja da se ishodi razlikuju u pogledu unutarnje organizacije u dugotrajnoj memoriji i potrebne mentalne obrade. Ishodi su: verbalna informacija, intelektualne vještine, kognitivne strategije, motoričke sposobnosti i stavovi. Razlike u unutrašnjoj organizaciji i izvedbi spomenutih kategorija rezultiraju razlikama u kritičnim uvjetima potrebnim za učenje. Kategorije izvršavanja i njihovi kritički uvjeti potrebni za učenje prikazani su u tablici:

Kategorije izvedbe Opis Kako poboljšati učenje?
Verbalne informacije Deklarativno znanje kao što je znanje o zakonima, pohranjeno kao distribuirane reprezentacije. Novi materijali bi trebali biti povezani s prethodno naučenim informacijama, ali se i razlikovati pomoću vizualne reprezentacije.
Intelektualne vještine Proceduralno znanje kao dijeljenje integrala, pohranjeno putem povezanih proceduralnih koraka ograniziranih u hijerarhije u kojima više vještine uključuju one niže. Vještine koje su podređene moraju prve bit naučene ili već prisutne. (predznanje).
Kognitivne strategije Vještine koje utječu na selekciju i aktivaciju drugih sistema produkcije, uglavnom jednostavnih poput “razlaganja problema na dijelove”, retrieved by external or internal cueing. Mala korist prethodnog učenja, ali jako korisno vježbanje s različitim primjerima.
Motoričke vještine Vještine kao što su stavljanje leće u oko, obilježene određenom razinom automatizma i izvedbom bez greške. Predhodno učenje i vježba poboljšava učenje motoričkih vještina.
Stavovi Stečena mentalna stanja koja u određenim situacijama utječu na nečije ponašanje. Potreban je ljudski model preko kojeg se uči.

Osim posebnih uvjeta koji će pospješiti svaki tip učenja, postoji još devet događaja poučavanja (events of instruction) koji trebaju biti početna točka pri svakom tipu učenja i nastavničkog dizajna. Oni se temelje na empirijskim opažanjima nastavničkih procedura i informacijsko-procesnog modela učenja i pamćenja. To su5):

  1. Pridobiti pozornost (opažaj) - Prvi korak je pridobivanje pažnje i motiviranje studenta da se angažira.
  2. Objasniti ciljeve (očekivanja) - Student mora znati što može očekivati.
  3. Poticati dosjećanje predznanja (dohvaćanje) - Prethodno znanje treba biti aktivirano (dostupno), jer je bitno za učenje novog materijala.
  4. Predstaviti poticajni materijal (selektivna percepcija) - Prezentirati materijal studentima, ako je moguće koristeći različite stilove učenja.
  5. Osigurati vođenje učenika (semantičko kodiranje) - Vođenje u obliku komunikacije omogućava studentu direktan pristup informacijama uz pomoć profesora ili im omogućava lakše kodiranje informacija uz pomoć vizualnih i drugih materijala.
  6. Potaknuti izvedbu (reagiranje) - Studentima je potrebna vježba. Vježba bi trebala neposredno slijediti pouku i biti jasno definirana u odnosima s prirodom, ciljevima i očekivanjima vježbe.
  7. Dati povratnu informaciju (potpora) - Povratna informacija je dodatno usmjeravanje koje studentu pruža trenutačnu evaluaciju njegovih izvedbi omogućujući mu uvid u greške i pogrešno razumijevanje vježbe.
  8. Ocijeniti izvedbu (dohvaćanje) -Na kraju svakog tečaja trebalo bi se provjeriti znanje studenta kako bi se utvrdilo je li se dogodilo očekivano učenje.
  9. Poboljšati zadržavanje i prijenos (generalizacija) - Proces učenja nije gotov završetkom sata. Profesor treba savjetovati studente kako da, i u kojem kontekstu, primjene i prenesu stečeno znanje u vanjskom svijetu.

Na temelju svog istraživanja, Gagné 1968. godine predlaže teoriju kumulativnog učenja (theory of cumulative learning), temeljenu na pretpostavci da novo učenje najviše ovisi o kombinaciji dosjećanja prethodno stečenih materijala i vještina, ali i o mogućnosti transfera u učenju. Njegovim riječima:

  • postoji minimalni odredivi preduvjet za svaki zadatak učenja. ako se učenik ne može sjetiti te sposobnosti koja je preduvjet, neće moći naučiti novi zadatak6)

Njegova teorija je bila u kontrastu s razvojnim teorijama tog vremena, pogotovo Jean Piagetovom stage theory of cognitive development koja pretpostavlja da ovladavanje zahtjevnijim vještinama ne ovisi o učinkovitom učenju vještina nižeg reda, već o posebnim fazama u kognitivnogm razvoju koje ovise o dobi.

Koje je praktično značenje uvjeta učenja?

Primjeri provedbe svakog od devet događaja pouke7)8):

  1. Pridobiti pozornost - Prikazati studentima kratak i zanimljiv film povezan sa temom koja se obrađuje, postaviti im zanimljiva pitanja ili im dati slučaj za proučavanje.
  2. Objasniti ciljeve - Iznijeti studentima što će naučiti do kraja kolegija.
  3. Poticati dosjećanje predznanja - Pobuditi studentovo predznanje postavljanjem pitanja koji su povzani s temom.
  4. Predstaviti poticajni materijal - Prezentirati materijal studentima i koristitit dodatne materijale kao što su vremenske tablice, razni primjeri, konceptualne mape, dijagrami,i poticati studente da se uključe u raspravu.
  5. Osigurati vođenje učenika - Osigurati studentima vrijeme za raspravu, odgovarati na njihova pitanja i ponuditi dodatne materijale povezane s proučavanom temom. Biti dostupan studentima i izvan nastave.
  6. Potaknuti izvedbu - Dati stduentima kratak test nakon svake nastavne jedinice kako bi ima omogućili da provjere svoje znanje i provjerili jesu li razumjeli gradivo prije prijelaza na slijedeći materijal.
  7. Dati povratnu informaciju - Raspraviti o rezultatima testa s studentima. Odgovoriti na pitanja studenata, uključujuće ona poslana e-mail-om, ali umjesto izravnog odgovora, ponuditi im smjernice koje će ih navesti same na odgovor.
  8. Ocijeniti izvedbu - Testom na kraju kolegija, seminarom ili studijom slučaja, procijeniti izvedbu studenta kako bi utvrdili jesu li postignuti ciljevi zadani na početku kolegija.
  9. Poboljšati zadržavanje i prijenos - Pružiti primjere iz života ili kontekst u kojem mogu primijeniti stečeno znanje.

Kritike

Gagneova teorija je kritizirana iz razloga što9):

  • Nije dovoljna za samopodučavanje (which resulted in suggestions to supplement it with learner-initiated strategies)
  • …nije posebno primjenjiva u situacijama u kojim aje potrebno slučajno učenje, učenje vođenog otkrićem (discovery-based learning) ili druge forme poučavanja…” i pretpostavlja da “sadržaj može biti dovoljno strukturiran te se može pružiti dovoljno aktivnosti kako bi učenici stekli potrebno znanje i vještine10)
  • Nije učinkovita u učenju odraslih osoba.

Pročitaj više

hr/learning_theories/conditions_of_learning.1386890919.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 17:49 (vanjsko uređivanje)