Korisnički alati

Site alati


hr:learning_theories:dual_coding_theory

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
hr:learning_theories:dual_coding_theory [2013/12/16 22:30]
ajuric
hr:learning_theories:dual_coding_theory [2023/06/19 18:03] (trenutno)
Redak 1: Redak 1:
 ====== Teorija dvostrukog kodiranja ====== ====== Teorija dvostrukog kodiranja ======
 ===== Općenito ===== ===== Općenito =====
-Dvostruko kodiranje je teorija spoznaje koju je u kasnim 1960-ima predstavio Allan Paivio. Ova teorija pretpostavlja da postoje **dva zasebna podsustava** koji pridonose spoznaji: jedan je specijaliziran ​za **jezik** i verbalne informacije,​ a drugi za **slike** i neverbalne informacije. Prema Paiviu: +Dvostruko kodiranje je teorija spoznaje koju je u kasnim 1960-ima predstavio Allan Paivio. Ova teorija pretpostavlja da postoje **dva zasebna podsustava** koji pridonose spoznaji: jedan je specijaliziran **za jezik** i verbalne informacije,​ a drugi **za slike** i neverbalne informacije. Prema Paiviu: 
-  * "//​Ljudska ​je spoznaja jedinstvena jer se specijalizirala za istovremeno bavljenje jezikom te neverbalnim objektima i događajima.//"​(([[http://​expresslanka-ebook.blogspot.com/​2011/​02/​mental-representations-dual-coding.html|Paivio,​ Allan. Mental Representations:​ A Dual Coding Approach. Oxford University Press, 1990, p53.]]))+  * "//​Ljudska spoznaja ​je jedinstvena jer se specijalizirala za istovremeno bavljenje jezikom te neverbalnim objektima i događajima.//"​(([[http://​expresslanka-ebook.blogspot.com/​2011/​02/​mental-representations-dual-coding.html|Paivio,​ Allan. Mental Representations:​ A Dual Coding Approach. Oxford University Press, 1990, p53.]]))
 ===== Što je teorija dvostrukog kodiranja? ===== ===== Što je teorija dvostrukog kodiranja? =====
  
Redak 9: Redak 9:
   * "//​Najopćenitija pretpostavka teorije dvostrukog kodiranja je da postoje dvije vrste pojava kojima kognitivno upravljaju dva odvojena podsustava, jedan specijaliziran za reprezentaciju i obradu neverbalnih informacija o objektima i događajima,​ drugi specijaliziran za bavljenje jezikom.//"​(([[http://​expresslanka-ebook.blogspot.com/​2011/​02/​mental-representations-dual-coding.html|Paivio,​ Allan. Mental Representations:​ A Dual Coding Approach. Oxford University Press, 1990, p53.]]))   * "//​Najopćenitija pretpostavka teorije dvostrukog kodiranja je da postoje dvije vrste pojava kojima kognitivno upravljaju dva odvojena podsustava, jedan specijaliziran za reprezentaciju i obradu neverbalnih informacija o objektima i događajima,​ drugi specijaliziran za bavljenje jezikom.//"​(([[http://​expresslanka-ebook.blogspot.com/​2011/​02/​mental-representations-dual-coding.html|Paivio,​ Allan. Mental Representations:​ A Dual Coding Approach. Oxford University Press, 1990, p53.]]))
 Dva spomenuta sustava obrade, **verbalni i neverbalni**,​ su funkcionalno i strukturalno nezavisni. To znači da svaki od njih može funkcionirati neovisno o drugome i da se bave različitim vrstama reprezentacijskih jedinica (**representational units**). Reprezentacijske jedinice su "//​relativno stabilne dugoročne informacije koje odgovaraju perceptivno prepoznatljivim objektima i događajima,​ verbalnim i neverbalnim.//"​.(([[http://​iteach.saintleo.edu/​InstructionalDesign/​Paivio.html|Ryu,​ Jiyeon, Tingling Lai, Susan Colaric, Joanne Cawley i Habibe Aldag. Dual Coding Theory. 2000.]])) Dijele se na: Dva spomenuta sustava obrade, **verbalni i neverbalni**,​ su funkcionalno i strukturalno nezavisni. To znači da svaki od njih može funkcionirati neovisno o drugome i da se bave različitim vrstama reprezentacijskih jedinica (**representational units**). Reprezentacijske jedinice su "//​relativno stabilne dugoročne informacije koje odgovaraju perceptivno prepoznatljivim objektima i događajima,​ verbalnim i neverbalnim.//"​.(([[http://​iteach.saintleo.edu/​InstructionalDesign/​Paivio.html|Ryu,​ Jiyeon, Tingling Lai, Susan Colaric, Joanne Cawley i Habibe Aldag. Dual Coding Theory. 2000.]])) Dijele se na:
-  * **logogene** / //​pojmove// ​(**logogens**),​ koji se odnose na verbalne entitete (izgovorene ili napisane riječi) i organizirani su kao asocijacije i/ili hijerarhije,​ i +  * **pojmove** (**logogens**),​ koji se odnose na verbalne entitete (izgovorene ili napisane riječi) i organizirani su kao asocijacije i/ili hijerarhije,​ i 
-  * **imagene** / //predodžbe// (**imagens**),​ koji se odnose na mentalne slike i neverbalne entitete te su organizirani kao odnosi dio-cjelina.+  * **predodžbe** (**imagens**),​ koji se odnose na mentalne slike i neverbalne entitete te su organizirani kao odnosi dio-cjelina.
 Na primjer, napisana ili izgovorena riječ obradit će se verbalnim procesorom i bit će pohranjena kao verbalna reprezentacija - logogen (//​pojam//​),​ ali zvuk nepovezan s jezikom obradit će se u neverbalnom procesoru i pohraniti kao neverbalna reprezentacija - imagen (//​predodžba//​). Logogeni i imageni su povezani dvjema vrstama veza: Na primjer, napisana ili izgovorena riječ obradit će se verbalnim procesorom i bit će pohranjena kao verbalna reprezentacija - logogen (//​pojam//​),​ ali zvuk nepovezan s jezikom obradit će se u neverbalnom procesoru i pohraniti kao neverbalna reprezentacija - imagen (//​predodžba//​). Logogeni i imageni su povezani dvjema vrstama veza:
-  * **//​Referencijalne veze//** (**referential connections**),​ koje predstavljaju veze između ​logogena ​imagenaReferencijalne veze omogućuju izvođenje operacija poput izražavanja ​predodžbi riječima i predočavanja riječi slikama. Na primjer, asocijacije predodžbe školske zgrade ili osjećaja neugode (oboje neverbalni entiteti) izazvane riječju //​škola//​. +  * **//​Referencijalne veze//** (**referential connections**),​ koje predstavljaju veze između ​pojmova ​predodžbiOmogućuju izražavanje ​predodžbi riječima i predočavanja riječi slikama. Na primjer, asocijacije predodžbe školske zgrade ili osjećaja neugode (oboje neverbalni entiteti) izazvane riječju //​škola//​. 
-  * **//​Asocijativne veze//** (**associative connections**),​ koje predstavljaju veze između logogena ​ili između imagenaOne, s druge strane, omogućuju oblikovanje verbalno-verbalnih ili neverbalno-neverbalnih veza. Primjerice, riječ //škola// može izazvati verbalne entitete //ploča// ili //dosada//.+  * **//​Asocijativne veze//** (**associative connections**),​ koje predstavljaju veze među pojmovima ​ili među predodžbamaOmogućuju oblikovanje verbalno-verbalnih ili neverbalno-neverbalnih veza. Primjerice, riječ //škola// može izazvati verbalne entitete //ploča// ili //dosada//.
 Obje vrste veza sudjeluju u oblikovanju složenih mreža ljudskog pamćenja. Obje vrste veza sudjeluju u oblikovanju složenih mreža ljudskog pamćenja.
  
Redak 21: Redak 21:
  
 To ujedno znači da će se učeni materijal lakše povezivati ako je manje apstraktan. To ujedno znači da će se učeni materijal lakše povezivati ako je manje apstraktan.
-  * "//​...konkretne imenice su superiorne u odnosu na apstraktne imenice zbog mogućnosti izazivanja senzornih predodžbi te u tome što to predočavanje ​može posredovati u oblikovanju asocijativne veze između članova para.//"​(([[http://​www.sciencedirect.com/​science/​article/​pii/​S0022537165800640|Paivio,​ Allan. Abstractness,​ imagery, and meaningfulness in paired-associate learning. Journal of Verbal Learning and Verbal Behavior 4, no. 1: 32-38. February 1965.]]))+  * "//​...konkretne imenice su superiorne u odnosu na apstraktne imenice zbog mogućnosti izazivanja senzornih predodžbi te ta predodžba ​može posredovati u oblikovanju asocijativne veze između članova para.//"​(([[http://​www.sciencedirect.com/​science/​article/​pii/​S0022537165800640|Paivio,​ Allan. Abstractness,​ imagery, and meaningfulness in paired-associate learning. Journal of Verbal Learning and Verbal Behavior 4, no. 1: 32-38. February 1965.]]))
 Paivio se dotiče i individualnih razlika u sklonosti i sposobnosti korištenja predodžbi: Paivio se dotiče i individualnih razlika u sklonosti i sposobnosti korištenja predodžbi:
-  * "//​Učenici koji imaju problema s, na primjer, ​predočavanjem ​neće moći zapamtiti odjeljke teksta kojima koristi predodžbena obrada, neće razumjeti geografiju i druge prostorne činjenice na konkretan način, slabo će vizualizirati korake geometrijskih dokaza, otežano će sricati riječi ili čak netočno pisati slova.//"​+  * "//​Učenici koji imaju problema s predočavanjem, na primjer, ​možda ​neće moći zapamtiti odjeljke teksta kojima koristi predodžbena obrada, neće razumjeti geografiju i druge prostorne činjenice na konkretan način, slabo će vizualizirati korake geometrijskih dokaza, otežano će sricati riječi ili čak netočno pisati slova.//"​
 =====Kritike===== =====Kritike=====
 Učestale kritike teorije dvostrukog kodiranja navode da nema potrebe za dva sustava reprezentacija,​ s obzirom na to da se verbalni i neverbalni podražaji obrađuju u radnom pamćenju, gdje se kodiraju kao semantički elementi ili propozicije i pohranjuju u dugoročno pamćenje. Ta pretpostavka je poznata kao //teorija jednostrukog kodiranja// (**single-coding theory**).(([[http://​ro.uow.edu.au/​cgi/​viewcontent.cgi?​filename=0&​article=1518&​context=theses&​type=additional&​sei-redir=1#​search=%22Animating%20Mind%3A%20An%20Analysis%20Animation%20as%20Representational%20Mode%20Learning%22|Hewson,​ Lindsay. Animating the Mind: An Analysis of Animation as A Representational Mode for Learning. University of Wollongong, 2002.]])) Učestale kritike teorije dvostrukog kodiranja navode da nema potrebe za dva sustava reprezentacija,​ s obzirom na to da se verbalni i neverbalni podražaji obrađuju u radnom pamćenju, gdje se kodiraju kao semantički elementi ili propozicije i pohranjuju u dugoročno pamćenje. Ta pretpostavka je poznata kao //teorija jednostrukog kodiranja// (**single-coding theory**).(([[http://​ro.uow.edu.au/​cgi/​viewcontent.cgi?​filename=0&​article=1518&​context=theses&​type=additional&​sei-redir=1#​search=%22Animating%20Mind%3A%20An%20Analysis%20Animation%20as%20Representational%20Mode%20Learning%22|Hewson,​ Lindsay. Animating the Mind: An Analysis of Animation as A Representational Mode for Learning. University of Wollongong, 2002.]]))
Redak 38: Redak 38:
 [[http://​www.umich.edu/​~rdytolrn/​pathwaysconference/​presentations/​paivio.pdf|Paivio,​ Allan. Dual coding theory and education. University of Western Ontario. 2006.]] [[http://​www.umich.edu/​~rdytolrn/​pathwaysconference/​presentations/​paivio.pdf|Paivio,​ Allan. Dual coding theory and education. University of Western Ontario. 2006.]]
  
-[[http://web.ebscohost.com/​ehost/​detail?sid=dca7ec97-3a3e-4685-b88b-f06695e14dc3%40sessionmgr4003&vid=1&hid=4204&bdata=Jmxhbmc9aHImc2l0ZT1laG9zdC1saXZl#​db=a9h&​AN=78855029|Teresa Rosen, Harry L. Fullwood, Tracy B. Henley i James R. King. Dual coding theory and split attention in the learning ​of abstract words2012.]]+[[http://search.ebscohost.com/​login.aspx?direct=true&db=pdh&AN=2013-02996-001&site=ehost-live|Paivio A. Dual coding theory, word abstractness, ​and emotion: A critical review ​of Kousta et al(2011)2013]]
  
-[[http://web.ebscohost.com/​ehost/​detail?sid=3a23f75f-f6da-45ac-baa1-62fad84b00d9%40sessionmgr4004&vid=1&hid=4204&bdata=Jmxhbmc9aHImc2l0ZT1laG9zdC1saXZl#​db=a9h&​AN=61978331|Suzanne Welcome, Allan Paivio, Ken McRae  i Marc Joanisse. An electrophysiological study of task demands on concreteness effects: evidence for dual coding theory. 2011.]]+[[http://search.ebscohost.com/​login.aspx?direct=true&db=mnh&AN=21656220&site=ehost-live|Suzanne Welcome, Allan Paivio, Ken McRae  i Marc Joanisse. An electrophysiological study of task demands on concreteness effects: evidence for dual coding theory. 2011.]]
  
  
hr/learning_theories/dual_coding_theory.1387229407.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 17:49 (vanjsko uređivanje)