Korisnički alati

Site alati


hr:learning_theories:sign_learning

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
hr:learning_theories:sign_learning [2015/05/03 23:31]
jpetrovic
hr:learning_theories:sign_learning [2023/06/19 18:03] (trenutno)
Redak 22: Redak 22:
  
 Pred kraj je Tolman, pod utjecajem Guthrieja, Freuda i teoretičara potkrepljenja,​ zaključio da postoji **šest oblika učenja**, svaki sa vlastitim osobitostima:​(([[http://​fac.hsu.edu/​ahmada/​3 Courses/2 Learning/​Learning Notes/9 Tolman.pdf|Ahmad,​ Aneeq. Principles of Learning. Chapter 12: Edward C. Tolman.]] Pristupljeno 24.8.2011.))(([[http://​books.google.com/​books?​id=QTwOAAAAQAAJ|Hill,​ Winfred Farrington. Learning: a survey of psychological interpretations. Taylor & Francis, 1980.]])) Pred kraj je Tolman, pod utjecajem Guthrieja, Freuda i teoretičara potkrepljenja,​ zaključio da postoji **šest oblika učenja**, svaki sa vlastitim osobitostima:​(([[http://​fac.hsu.edu/​ahmada/​3 Courses/2 Learning/​Learning Notes/9 Tolman.pdf|Ahmad,​ Aneeq. Principles of Learning. Chapter 12: Edward C. Tolman.]] Pristupljeno 24.8.2011.))(([[http://​books.google.com/​books?​id=QTwOAAAAQAAJ|Hill,​ Winfred Farrington. Learning: a survey of psychological interpretations. Taylor & Francis, 1980.]]))
-  * **Kateksa** ((10)  ​Izraz preuzet iz Freudove psihoanalitičke teorije motivacije)) ​   – naučena sklonost da se **povezuju određeni objekti sa određenim nagonima**. Primjerice, vegani će težiti tome da svoju glad zadovolje sa proizvodima neživotinjskog podrijetla (pozitivna kateksa), a ne mesom (negativna kateksa).+  * **Kateksa** ((Izraz preuzet iz Freudove psihoanalitičke teorije motivacije)) ​   – naučena sklonost da se **povezuju određeni objekti sa određenim nagonima**. Primjerice, vegani će težiti tome da svoju glad zadovolje sa proizvodima neživotinjskog podrijetla (pozitivna kateksa), a ne mesom (negativna kateksa).
   * **Jednaka vjerovanja** ​ – osjećaj da**''​sporedni''​ ** **''​ cilj''​ **  ima istu **vrijednost kao i glavni cilj**. Ako sportsko postignuće privremeno smanji natjecateljevu potrebu za ljubavlju, tada je to postignuće poslužilo kao jednako vjerovanje.   * **Jednaka vjerovanja** ​ – osjećaj da**''​sporedni''​ ** **''​ cilj''​ **  ima istu **vrijednost kao i glavni cilj**. Ako sportsko postignuće privremeno smanji natjecateljevu potrebu za ljubavlju, tada je to postignuće poslužilo kao jednako vjerovanje.
   * **Okolinska očekivanja** ​ – učenje u kojem organizam uči koja **akcija** ​ vodi kojem** ishodu**. Okolinska očekivanja su oblikovana recimo kada osoba nauči koji se alat koristi za koji zadatak ili put od jednom mjesta na drugo. Okolinska očekivanja formiraju kognitivne mape. Za razliku od prethodna dva spomenuta tipa učenja (kateksa i jednaka vjerovanja),​ ova vrsta učenja ne ovisi izravno o potkrepljenjima i ukazuje da je Tolman barem djelomično kognitivni teoretičar.   * **Okolinska očekivanja** ​ – učenje u kojem organizam uči koja **akcija** ​ vodi kojem** ishodu**. Okolinska očekivanja su oblikovana recimo kada osoba nauči koji se alat koristi za koji zadatak ili put od jednom mjesta na drugo. Okolinska očekivanja formiraju kognitivne mape. Za razliku od prethodna dva spomenuta tipa učenja (kateksa i jednaka vjerovanja),​ ova vrsta učenja ne ovisi izravno o potkrepljenjima i ukazuje da je Tolman barem djelomično kognitivni teoretičar.
Redak 28: Redak 28:
   * **Razlikovanje nagona** ​ – učenje razlikovanaj između nagona u skladu sa željenim ishodima, poput učenja da se glad zadovolji hranom i žeđ vodom kod životinja. Taj oblik učenja je jako sličan kateksi i nije u potpunosti jasno zašto ga je Tolman svrstao u novu kategoriju.   * **Razlikovanje nagona** ​ – učenje razlikovanaj između nagona u skladu sa željenim ishodima, poput učenja da se glad zadovolji hranom i žeđ vodom kod životinja. Taj oblik učenja je jako sličan kateksi i nije u potpunosti jasno zašto ga je Tolman svrstao u novu kategoriju.
   * **Pokretni obrasci** ​ – učenje stvaranja asocijacija između **podražaja i odgovora**. Tolman je sugerirao da je takvo učenje slično Guthriejevim S-R vezama oblikovanim vremenskom blizinom.   * **Pokretni obrasci** ​ – učenje stvaranja asocijacija između **podražaja i odgovora**. Tolman je sugerirao da je takvo učenje slično Guthriejevim S-R vezama oblikovanim vremenskom blizinom.
-===== Koje su praktične primjene kognitivne teorije ​učenja? =====+===== Koje su praktične primjene kognitivne teorije ​polja? =====
  
 Tolman je namjeravao primijeniti svoju teoriju na ljudsko učenje, ali su njegovi eksperimenti provedeni većinom na štakorima. Važan zaključak njegovih istraživanja je da **potkrepljenje** ​ (primjerice hrana pronađena nakon rješavanja labirinta) može koristiti kao** motivacija**,​ ali nije presudan čimbenik u učenju. Tolman je namjeravao primijeniti svoju teoriju na ljudsko učenje, ali su njegovi eksperimenti provedeni većinom na štakorima. Važan zaključak njegovih istraživanja je da **potkrepljenje** ​ (primjerice hrana pronađena nakon rješavanja labirinta) može koristiti kao** motivacija**,​ ali nije presudan čimbenik u učenju.
Redak 38: Redak 38:
 ===== Ključne riječi i najvažnija imena ===== ===== Ključne riječi i najvažnija imena =====
  
-  * **Kognitivna teorija ​učenja, svrhoviti biheviorizam,​ kognitivna teorija ​polja, teorija očekivanja,​ molarna razina, latentno (prikriveno) učenje**+  * **Kognitivna teorija ​polja, svrhoviti biheviorizam,​ kognitivna teorija, teorija očekivanja,​ molarna razina, latentno (prikriveno) učenje**
   * [[http://​www.enciklopedija.hr/​Natuknica.aspx?​ID=61635|Edward Tolman]]   * [[http://​www.enciklopedija.hr/​Natuknica.aspx?​ID=61635|Edward Tolman]]
  
hr/learning_theories/sign_learning.1430688708.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 17:49 (vanjsko uređivanje)