Korisnički alati

Site alati


hr:learning_theories:sign_learning

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
hr:learning_theories:sign_learning [2015/05/03 23:26]
jpetrovic [Općenito]
hr:learning_theories:sign_learning [2023/06/19 18:03] (trenutno)
Redak 6: Redak 6:
  
    * //''​…sve važno u psihologiji… može biti istraženo u suštini kroz trajnu eksperimentalnu i teorijsku analizu odrednica ponašanja štakora pri donošenju odluka u labirintu.''​ // (([[http://​wexler.free.fr/​library/​files/​tolman (1938) the determiners of behavior at a choice-point.pdf|Tolman,​ E. C. The determiners of behavior at a choice point. Psychological Review 45, no. 1: 1–41, 1938.]]))    * //''​…sve važno u psihologiji… može biti istraženo u suštini kroz trajnu eksperimentalnu i teorijsku analizu odrednica ponašanja štakora pri donošenju odluka u labirintu.''​ // (([[http://​wexler.free.fr/​library/​files/​tolman (1938) the determiners of behavior at a choice-point.pdf|Tolman,​ E. C. The determiners of behavior at a choice point. Psychological Review 45, no. 1: 1–41, 1938.]]))
-===== Što je kognitivna teorija ​učenja? =====+===== Što je kognitivna teorija ​polja? =====
  
 Tolman je provodio aktivna istraživanja o učenju u prvoj polovici 20-og stoljeća, i iako je cijenio biheviorizam zbog svog znanstvenog pristupa, njegovi pogledi su samo djelomično izvedeni iz biheviorističih pogleda, a više se približio [[:​hr:​learning_theories:​gestalt_psychology|geštalt psihologiji]] ili kognitivizmu. Njegovim riječima, Tolman je provodio aktivna istraživanja o učenju u prvoj polovici 20-og stoljeća, i iako je cijenio biheviorizam zbog svog znanstvenog pristupa, njegovi pogledi su samo djelomično izvedeni iz biheviorističih pogleda, a više se približio [[:​hr:​learning_theories:​gestalt_psychology|geštalt psihologiji]] ili kognitivizmu. Njegovim riječima,
  
   * //​Podražaji koji se opaze nisu jednostavno povezani na način da pojedinačni podražaj izaziva određeni odgovor. Zapravo ulazni impulsi se obrađuju i razrađuju u središnjoj kontrolnoj sobi u privremenu, nalik kognitivnoj,​ mapu okruženja. I upravo ta privremena mapa ukazuje na puteve i staze i okolinske odnose koje na kraju određuju koji odgovor, ako uopće, će životinja napokon proizvesti.//​ (([[http://​psychclassics.yorku.ca/​Tolman/​Maps/​maps.htm|Tolman,​ E. Cognitive maps in rats and men. The Psychological Review, 55(4), 189-208. 1948.]]))   * //​Podražaji koji se opaze nisu jednostavno povezani na način da pojedinačni podražaj izaziva određeni odgovor. Zapravo ulazni impulsi se obrađuju i razrađuju u središnjoj kontrolnoj sobi u privremenu, nalik kognitivnoj,​ mapu okruženja. I upravo ta privremena mapa ukazuje na puteve i staze i okolinske odnose koje na kraju određuju koji odgovor, ako uopće, će životinja napokon proizvesti.//​ (([[http://​psychclassics.yorku.ca/​Tolman/​Maps/​maps.htm|Tolman,​ E. Cognitive maps in rats and men. The Psychological Review, 55(4), 189-208. 1948.]]))
-Umjesto opažanja ponašanja na molekularnoj razini (ponašanja koja su razdijeljena na jednostavne,​ ali često beznačajne elemente), Tolman predlaže njihovo** proučavanje** ​ na **molarnoj razini (potpuno, smisleno, cilju usmjereno ponašanje)**. Molarna ponašanja su //​prilagodljiva//,​ što znači da su karakterizirana //​poučljivošću//​. Mehanička ponašanja kao refleksi spadaju u molekularnu razinu.((5)))+Umjesto opažanja ponašanja na molekularnoj razini (ponašanja koja su razdijeljena na jednostavne,​ ali često beznačajne elemente), Tolman predlaže njihovo** proučavanje** ​ na **molarnoj razini (potpuno, smisleno, cilju usmjereno ponašanje)**. Molarna ponašanja su //​prilagodljiva//,​ što znači da su karakterizirana //​poučljivošću//​. Mehanička ponašanja kao refleksi spadaju u molekularnu razinu.(([[http://​fac.hsu.edu/​ahmada/​3 Courses/2 Learning/​Learning Notes/9 Tolman.pdf|Ahmad,​ Aneeq. Principles of Learning. Chapter 12: Edward C. Tolman.]] Pristupljeno 24.8.2011.))
  
-U svom pokušaju da objasni ponašanje Tolman je uveo skup različitih okolinskih i individualnih varijabli. Individualne razlikovne varijable su naslijeđe, dob, prethodno uvježbavanje i osobita endokrina stanja, uporaba lijekova ili vitamina (poznate kao i //​HATE// ​ varijable – //heredity, age, previous training, endocrine, drug or vitamin conditions). // ((6)))  ​Ove varijable nude rijetko kad viđen širok pregled teorije učenja.+U svom pokušaju da objasni ponašanje Tolman je uveo skup različitih okolinskih i individualnih varijabli. Individualne razlikovne varijable su naslijeđe, dob, prethodno uvježbavanje i osobita endokrina stanja, uporaba lijekova ili vitamina (poznate kao i //​HATE// ​ varijable – //heredity, age, previous training, endocrine, drug or vitamin conditions).//​(([[http://​books.google.com/​books?​id=QTwOAAAAQAAJ|Hill,​ Winfred Farrington. Learning: a survey of psychological interpretations. Taylor & Francis, 1980.]])) Ove varijable nude rijetko kad viđen širok pregled teorije učenja.
  
-Temeljem provedenih ispitivanja na štakorima, Tolman je uveo termin**// latentnog učenja//​**.((7)))  ​Takav oblik učenja ne zahtijeva motivaciju ili potkrepljenje. U jednom eksperimentu,​ Tolman je smjestio dvije grupe štakora u labirint sa skrivenom nagradom. Kasnije je promijenio mjesto od kojega su štakori kretali, ali na način da je druga grupa štakora morala napraviti jednaka skretanja kako bi došla do hrane. Prva grupa je bila uspješnija pokazujući da učenje nije samo skup neuvježbanih pokreta. Tolman je ponudio objašnjenje da štakori stvaraju **''​kognitivnu mapu'' ​ **  labirinta i koriste ju da riješe problem. Potvrdio je taj nalaz i u kasnijin eksperimentima,​ ali nije nikada pokušao istražiti kognitivnu mapu.+Temeljem provedenih ispitivanja na štakorima, Tolman je uveo termin**// latentnog učenja//​**.(([[http://​fac.hsu.edu/​ahmada/​3 Courses/2 Learning/​Learning Notes/9 Tolman.pdf|Ahmad,​ Aneeq. Principles of Learning. Chapter 12: Edward C. Tolman.]] Pristupljeno 24.8.2011.)) Takav oblik učenja ne zahtijeva motivaciju ili potkrepljenje. U jednom eksperimentu,​ Tolman je smjestio dvije grupe štakora u labirint sa skrivenom nagradom. Kasnije je promijenio mjesto od kojega su štakori kretali, ali na način da je druga grupa štakora morala napraviti jednaka skretanja kako bi došla do hrane. Prva grupa je bila uspješnija pokazujući da učenje nije samo skup neuvježbanih pokreta. Tolman je ponudio objašnjenje da štakori stvaraju **''​kognitivnu mapu'' ​ **  labirinta i koriste ju da riješe problem. Potvrdio je taj nalaz i u kasnijin eksperimentima,​ ali nije nikada pokušao istražiti kognitivnu mapu.
  
-Tolman je također zaključio na osnovi drugih eksperimenata sa štakorima da se** nagrade** ​ i **kazne** ​ jedino mogu iskoristiti kao** motivatori izvođenja** ​ naučenog ponašanja, ali ne i kao inicijatori učenja. Tolman nije gledao na životinja kao na mehanizme već kao inteligentne organizme koji testiraju hipoteze zasnovane na njihovim prijašnjim iskustvima i sposobne za kognitivne procese.+Tolman je također zaključio na osnovi drugih eksperimenata sa štakorima da se** nagrade** i **kazne** jedino mogu iskoristiti kao** motivatori izvođenja** ​ naučenog ponašanja, ali ne i kao inicijatori učenja. Tolman nije gledao na životinja kao na mehanizme već kao inteligentne organizme koji testiraju hipoteze zasnovane na njihovim prijašnjim iskustvima i sposobne za kognitivne procese.
  
 Prema Tolmanu, učenje se javlja kada učenici** slijede znakove** ​ (podražaje) **do cilja**. Učenje je nalaženje načina i **značenja umjesto repoduciranja ponašanja**. Organizmi uče načine ponašanje i odnose više od šablona ponašanja. Dakle, nema potrebe za potkrepljenjem kada se govori o učenju obzirom da je ponašanje potaknuto namjerom. Prema Tolmanu, učenje se javlja kada učenici** slijede znakove** ​ (podražaje) **do cilja**. Učenje je nalaženje načina i **značenja umjesto repoduciranja ponašanja**. Organizmi uče načine ponašanje i odnose više od šablona ponašanja. Dakle, nema potrebe za potkrepljenjem kada se govori o učenju obzirom da je ponašanje potaknuto namjerom.
  
-Pred kraj je Tolman, pod utjecajem Guthrieja, Freuda i teoretičara potkrepljenja,​ zaključio da postoji **šest oblika učenja**, svaki sa vlastitim osobitostima:​(([[http://​fac.hsu.edu/​ahmada/​3 Courses/2 Learning/​Learning Notes/9 Tolman.pdf|Ahmad,​ Aneeq. Principles of Learning. Chapter 12: Edward C. Tolman.]] Pristupljeno 24.8.2011.)) ​ (([[http://​books.google.com/​books?​id=QTwOAAAAQAAJ|Hill,​ Winfred Farrington. Learning: a survey of psychological interpretations. Taylor & Francis, 1980.]])) +Pred kraj je Tolman, pod utjecajem Guthrieja, Freuda i teoretičara potkrepljenja,​ zaključio da postoji **šest oblika učenja**, svaki sa vlastitim osobitostima:​(([[http://​fac.hsu.edu/​ahmada/​3 Courses/2 Learning/​Learning Notes/9 Tolman.pdf|Ahmad,​ Aneeq. Principles of Learning. Chapter 12: Edward C. Tolman.]] Pristupljeno 24.8.2011.))(([[http://​books.google.com/​books?​id=QTwOAAAAQAAJ|Hill,​ Winfred Farrington. Learning: a survey of psychological interpretations. Taylor & Francis, 1980.]])) 
-  * **Kateksa** ((10)  ​Izraz preuzet iz Freudove psihoanalitičke teorije motivacije)) ​   – naučena sklonost da se **povezuju određeni objekti sa određenim nagonima**. Primjerice, vegani će težiti tome da svoju glad zadovolje sa proizvodima neživotinjskog podrijetla (pozitivna kateksa), a ne mesom (negativna kateksa).+  * **Kateksa** ((Izraz preuzet iz Freudove psihoanalitičke teorije motivacije)) ​   – naučena sklonost da se **povezuju određeni objekti sa određenim nagonima**. Primjerice, vegani će težiti tome da svoju glad zadovolje sa proizvodima neživotinjskog podrijetla (pozitivna kateksa), a ne mesom (negativna kateksa).
   * **Jednaka vjerovanja** ​ – osjećaj da**''​sporedni''​ ** **''​ cilj''​ **  ima istu **vrijednost kao i glavni cilj**. Ako sportsko postignuće privremeno smanji natjecateljevu potrebu za ljubavlju, tada je to postignuće poslužilo kao jednako vjerovanje.   * **Jednaka vjerovanja** ​ – osjećaj da**''​sporedni''​ ** **''​ cilj''​ **  ima istu **vrijednost kao i glavni cilj**. Ako sportsko postignuće privremeno smanji natjecateljevu potrebu za ljubavlju, tada je to postignuće poslužilo kao jednako vjerovanje.
   * **Okolinska očekivanja** ​ – učenje u kojem organizam uči koja **akcija** ​ vodi kojem** ishodu**. Okolinska očekivanja su oblikovana recimo kada osoba nauči koji se alat koristi za koji zadatak ili put od jednom mjesta na drugo. Okolinska očekivanja formiraju kognitivne mape. Za razliku od prethodna dva spomenuta tipa učenja (kateksa i jednaka vjerovanja),​ ova vrsta učenja ne ovisi izravno o potkrepljenjima i ukazuje da je Tolman barem djelomično kognitivni teoretičar.   * **Okolinska očekivanja** ​ – učenje u kojem organizam uči koja **akcija** ​ vodi kojem** ishodu**. Okolinska očekivanja su oblikovana recimo kada osoba nauči koji se alat koristi za koji zadatak ili put od jednom mjesta na drugo. Okolinska očekivanja formiraju kognitivne mape. Za razliku od prethodna dva spomenuta tipa učenja (kateksa i jednaka vjerovanja),​ ova vrsta učenja ne ovisi izravno o potkrepljenjima i ukazuje da je Tolman barem djelomično kognitivni teoretičar.
Redak 28: Redak 28:
   * **Razlikovanje nagona** ​ – učenje razlikovanaj između nagona u skladu sa željenim ishodima, poput učenja da se glad zadovolji hranom i žeđ vodom kod životinja. Taj oblik učenja je jako sličan kateksi i nije u potpunosti jasno zašto ga je Tolman svrstao u novu kategoriju.   * **Razlikovanje nagona** ​ – učenje razlikovanaj između nagona u skladu sa željenim ishodima, poput učenja da se glad zadovolji hranom i žeđ vodom kod životinja. Taj oblik učenja je jako sličan kateksi i nije u potpunosti jasno zašto ga je Tolman svrstao u novu kategoriju.
   * **Pokretni obrasci** ​ – učenje stvaranja asocijacija između **podražaja i odgovora**. Tolman je sugerirao da je takvo učenje slično Guthriejevim S-R vezama oblikovanim vremenskom blizinom.   * **Pokretni obrasci** ​ – učenje stvaranja asocijacija između **podražaja i odgovora**. Tolman je sugerirao da je takvo učenje slično Guthriejevim S-R vezama oblikovanim vremenskom blizinom.
-===== Koje su praktične primjene kognitivne teorije ​učenja? =====+===== Koje su praktične primjene kognitivne teorije ​polja? =====
  
 Tolman je namjeravao primijeniti svoju teoriju na ljudsko učenje, ali su njegovi eksperimenti provedeni većinom na štakorima. Važan zaključak njegovih istraživanja je da **potkrepljenje** ​ (primjerice hrana pronađena nakon rješavanja labirinta) može koristiti kao** motivacija**,​ ali nije presudan čimbenik u učenju. Tolman je namjeravao primijeniti svoju teoriju na ljudsko učenje, ali su njegovi eksperimenti provedeni većinom na štakorima. Važan zaključak njegovih istraživanja je da **potkrepljenje** ​ (primjerice hrana pronađena nakon rješavanja labirinta) može koristiti kao** motivacija**,​ ali nije presudan čimbenik u učenju.
Redak 38: Redak 38:
 ===== Ključne riječi i najvažnija imena ===== ===== Ključne riječi i najvažnija imena =====
  
-  * **Kognitivna teorija ​učenja, svrhoviti biheviorizam,​ kognitivna teorija ​polja, teorija očekivanja,​ molarna razina, latentno (prikriveno) učenje**+  * **Kognitivna teorija ​polja, svrhoviti biheviorizam,​ kognitivna teorija, teorija očekivanja,​ molarna razina, latentno (prikriveno) učenje**
   * [[http://​www.enciklopedija.hr/​Natuknica.aspx?​ID=61635|Edward Tolman]]   * [[http://​www.enciklopedija.hr/​Natuknica.aspx?​ID=61635|Edward Tolman]]
  
hr/learning_theories/sign_learning.1430688403.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 17:49 (vanjsko uređivanje)