Korisnički alati

Site alati


hr:instructional_design:problem-based_learning

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
hr:instructional_design:problem-based_learning [2014/01/06 21:48]
mblazev [Koje je praktično značenje problemom usmjerenog učenja (problem-based learning)?]
hr:instructional_design:problem-based_learning [2023/06/19 18:03] (trenutno)
Redak 1: Redak 1:
-====== ​Problemom usmjereno ​učenje ​(Problem-Based Learning) ​======+====== ​Problemsko ​učenje ======
  
  
 ===== Općenito ===== ===== Općenito =====
  
-Problemom usmjereno ​učenje (**Problem-based learning**)(([[http://​www.smj.org.sa/​PDFFiles/​May01/​Problem.pdf]]))(([[http://​www.unifi.it/​tree/​dl/​oc/​b5.pdf]])) je konstruktivistička obrazovna strategija. Jedan od prvih i najčešće citiranih primjera ​problemom usmjerenog ​učenja uveden je **1960-ih** u medicinsko obrazovanje u Kanadi. Pristup ​problemom usmjerenog ​učenja sugerira da će učenje biti učinkovitije ako se **učenici suočavaju sa stvarnim, praktičnim problemom** koji je potrebno riješiti te ako:+Problemsko ​učenje (**Problem-based learning**) je konstruktivistička obrazovna strategija. Jedan od prvih i najčešće citiranih primjera ​problemskog ​učenja uveden je **1960-ih** u medicinsko obrazovanje u Kanadi. Pristup ​problemskog ​učenja sugerira da će učenje biti učinkovitije ako se **učenici suočavaju sa stvarnim, praktičnim problemom** koji je potrebno riješiti te ako:
  
-  * "//... osposobljava učenike za provođenje istraživanja,​ integriranje teorije i prakse te primjenu znanja i vještina za razvoj održivog rješenja određenog problema//"​(([[http://​docs.lib.purdue.edu/​cgi/​viewcontent.cgi?​clanak=1002&​context=ijpbl&​sei-redir=1#​search=%22Problem-based+learning+in+medicine+and+more:​+kratki+pregled%22|Savery,​ J. R. Pregled ​problemom usmjerenog ​učenja: Definicije i razlike. Interdisciplinarni časopis problemom usmerenog učenja 1, br. 1: s9. 2006.]])) ​+  * "//... osposobljava učenike za provođenje istraživanja,​ integriranje teorije i prakse te primjenu znanja i vještina za razvoj održivog rješenja određenog problema//"​(([[http://​docs.lib.purdue.edu/​cgi/​viewcontent.cgi?​clanak=1002&​context=ijpbl&​sei-redir=1#​search=%22Problem-based+learning+in+medicine+and+more:​+kratki+pregled%22|Savery,​ J. R. Pregled ​problemskog ​učenja: Definicije i razlike. Interdisciplinarni časopis problemom usmerenog učenja 1, br. 1: s9. 2006.]])) ​
  
  
-===== Što je problemom usmjereno ​učenje? =====+===== Što je problemsko ​učenje? =====
  
-Na Sveučilištu McMaster u Kanadi 1960-ih zabilježeno je da je studentima medicine uglavnom dosadno tijekom nastave, dok nisu stigli do stupnja gdje su trebali raditi s pacijentima i pomoći im da riješe svoje probleme. Tada se odlučilo da će se biomedicinski problemi, analizirani u malim grupama, uvesti u cijeli obrazovni proces, što je ostala praksa do dan danas (([[http://​www.extension.usask.ca/​cjuce/​articles/​v34pdf/​3426.pdf|Jubien,​ P. Problemom usmjereno ​učenje u Kanadskim preddiplomskim i nastavljenim medicinskim obrazovanjem. Canadian Journal of University Continuing Education 34, br. 2: 111–125. 2008.]])) te se proširila na druge medicinske škole kao i druga područja poput skrbi, prava, inžinjerstva,​ menadžmenta,​ poslovne administracije i drugo(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemom usmjereno učenje u medicini i vise: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]]))(([[http://​books.google.hr/​books?​id=z0c9AAAAIAAJ&​printsec=frontcover&​dq=The+Challenge+of++Problem-Based+Learning&​hl=hr&​ei=6cCuTceROszrOd6jge4B&​sa=X&​oi=book_result&​ct=book-preview-link&​resnum=1&​ved=0CCsQuwUwAA#​v=onepage&​q&​f=false|Boud,​ D. J., & Felleti, G. (eds.). Izazov problemom usmjerenog učenja. New York: St. Martin’s Press, 1991.]])).+Na Sveučilištu McMaster u Kanadi 1960-ih zabilježeno je da je studentima medicine uglavnom dosadno tijekom nastave, dok nisu stigli do stupnja gdje su trebali raditi s pacijentima i pomoći im da riješe svoje probleme. Tada se odlučilo da će se biomedicinski problemi, analizirani u malim grupama, uvesti u cijeli obrazovni proces, što je ostala praksa do dan danas (([[http://​www.extension.usask.ca/​cjuce/​articles/​v34pdf/​3426.pdf|Jubien,​ P. Problemsko ​učenje u Kanadskim preddiplomskim i nastavljenim medicinskim obrazovanjem. Canadian Journal of University Continuing Education 34, br. 2: 111–125. 2008.]])) te se proširila na druge medicinske škole kao i druga područja poput skrbi, prava, inžinjerstva,​ menadžmenta,​ poslovne administracije i drugo(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemom usmjereno učenje u medicini i vise: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]]))(([[http://​books.google.hr/​books?​id=z0c9AAAAIAAJ&​printsec=frontcover&​dq=The+Challenge+of++Problem-Based+Learning&​hl=hr&​ei=6cCuTceROszrOd6jge4B&​sa=X&​oi=book_result&​ct=book-preview-link&​resnum=1&​ved=0CCsQuwUwAA#​v=onepage&​q&​f=false|Boud,​ D. J., & Felleti, G. (eds.). Izazov problemom usmjerenog učenja. New York: St. Martin’s Press, 1991.]])).
  
-Iako se problemom usmjereno ​učenje može provesti na razne načine, njegove glavne **karakteristike** su sljedeće(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemom usmjereno učenje u medicini i šire: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]])):+Iako se problemsko ​učenje može provesti na razne načine, njegove glavne **karakteristike** su sljedeće(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemom usmjereno učenje u medicini i šire: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]])):
  
-  * Problemom usmjereno ​učenje je **pristup usmjeren na učenike**. "//Pod vodstvom mentora...učenici moraju preuzeti odgovornost za svoje učenje, identificirajući ono što im je potrebno znati kako bi bolje razumjeli i upravljali problemom na kojemu rade te moraju odlučiti gdje će dobiti tu informaciju...//"​(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemom usmjereno ucenje ​u medicini i šire: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]]))+  * Problemsko ​učenje je **pristup usmjeren na učenike ​(learner-oriented approach)**. "//Pod vodstvom mentora...učenici moraju preuzeti odgovornost za svoje učenje, identificirajući ono što im je potrebno znati kako bi bolje razumjeli i upravljali problemom na kojemu rade te moraju odlučiti gdje će dobiti tu informaciju...//"​(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemsko učenje ​u medicini i šire: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]]))
   * Učenje se događa u malim grupama (obično 5-8 članova) te je potrebna suradnja s drugim učenicima.   * Učenje se događa u malim grupama (obično 5-8 članova) te je potrebna suradnja s drugim učenicima.
   * Učitelj ima ulogu facilitatora - ne na način da ispravlja učenike ili im pruža znanje i vodstvo, nego da im **postavlja pitanja** koje bi učenici trebali sami sebe pitati kako bi bolje razumjeli temu i da ih potiče da **primjene svoje znanje**.   * Učitelj ima ulogu facilitatora - ne na način da ispravlja učenike ili im pruža znanje i vodstvo, nego da im **postavlja pitanja** koje bi učenici trebali sami sebe pitati kako bi bolje razumjeli temu i da ih potiče da **primjene svoje znanje**.
-  * Nove (poželjno interdisciplinarne) informacije trebaju biti stečene kroz **samousmjereno učenje** i moraju se primjeniti na problem.+  * Nove (poželjno interdisciplinarne) informacije trebaju biti stečene kroz **samousmjereno učenje ​(self-directed learning)** i moraju se primjeniti na problem.
   * Problem s kojim se učenici bave mora biti sličan ** stvarnom problemu iz života**, **motivirajući** i **loše definiran** kako bi omogućio stvaranje više hipoteza.   * Problem s kojim se učenici bave mora biti sličan ** stvarnom problemu iz života**, **motivirajući** i **loše definiran** kako bi omogućio stvaranje više hipoteza.
  
-Mogući **tijek** poučavanja ​problemom usmjerenog ​učenja očekuje sljedeće zadatke za učenike:+Mogući **tijek** poučavanja ​problemskog ​učenja očekuje sljedeće zadatke za učenike:
  
   * **predstaviti problem učenicima** s gore opisanim obilježjima,​   * **predstaviti problem učenicima** s gore opisanim obilježjima,​
Redak 31: Redak 31:
  
  
-Problemom usmjereno ​učenje može biti korisna metoda u odgojno–obrazovnom procesu, ali može se promatrati i kao **ukupna strategija obrazovanja**(([[http://​www.nuigalway.ie/​celt/​pblbook/​|Barrett,​ Terry, Iain Mac Labhrainn, i Helen Fallon. Priručnik za postavljanje upita i problemom usmjerenog učenja: Irska studija slučaja i međunarodna perspektiva. CELT, NUI Galway, 2006.]])).+Problemsko ​učenje može biti korisna metoda u odgojno–obrazovnom procesu, ali može se promatrati i kao **ukupna strategija obrazovanja**(([[http://​www.nuigalway.ie/​celt/​pblbook/​|Barrett,​ Terry, Iain Mac Labhrainn, i Helen Fallon. Priručnik za postavljanje upita i problemom usmjerenog učenja: Irska studija slučaja i međunarodna perspektiva. CELT, NUI Galway, 2006.]])).
  
-Različiti eksperimentalni rezultati dobiveni su korištenjem ​problemom usmjerenog ​učenja, ali općenito ne pokazuju puno razlika u deklarativnom znanju učenika koji uče kroz problemom usmjereni nacrt i onih koji koriste klasične metode poučavanja. Ipak, postoje dokazi da problemom usmjereno ​učenje **podržava razvoj vještina rasuđivanja,​ rješavanja problema i samousmjerenih vještina učenja**(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​hmelo_ep07.pdf|Hmelo-Silver,​ C. E, R. G Duncan, i C. A Chinn. "​Skaliranje i uspjeh u učenju istraživanjem i problemom usmjerenom ucenju: Odgovor na Kirschner, Sweller, i Clark. 2006]])).+Različiti eksperimentalni rezultati dobiveni su korištenjem ​problemskog ​učenja, ali općenito ne pokazuju puno razlika u deklarativnom znanju učenika koji uče kroz problemom usmjereni nacrt i onih koji koriste klasične metode poučavanja. Ipak, postoje dokazi da problemsko ​učenje **podržava razvoj vještina rasuđivanja,​ rješavanja problema i samousmjerenih vještina učenja**(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​hmelo_ep07.pdf|Hmelo-Silver,​ C. E, R. G Duncan, i C. A Chinn. "​Skaliranje i uspjeh u učenju istraživanjem i problemom usmjerenom ucenju: Odgovor na Kirschner, Sweller, i Clark. 2006]])).
  
  
-===== Koje je praktično značenje ​problemom usmjerenog ​učenja? =====+===== Koje je praktično značenje ​problemskog ​učenja? =====
  
  
-Primjer ​problemom usmjerenog ​učenja iz uvodnog predavanja iz psihologije((Primjer preuzet od: [[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Srinivasan,​ Malathi, Michael Wilkes, Frazier Stevenson, Thuan Nguyen, i Stuart Slavin. Uspoređivanje problemom usmjerenog učenja sa učenjem na temelju slučajeva (case-based learning): učinci glavnih nastavnih smjena na dvije institucije. Akademska medicina: Journal of the Association of American Medical Colleges 82, no. 1: 74-82. January 2007.]] Za usporedbu vidi: [[hr:​instructional_design:​učenje na temelju slučajeva]])):​+Primjer ​problemskog ​učenja iz uvodnog predavanja iz psihologije((Primjer preuzet od: [[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Srinivasan,​ Malathi, Michael Wilkes, Frazier Stevenson, Thuan Nguyen, i Stuart Slavin. Uspoređivanje problemom usmjerenog učenja sa učenjem na temelju slučajeva (case-based learning): učinci glavnih nastavnih smjena na dvije institucije. Akademska medicina: Journal of the Association of American Medical Colleges 82, no. 1: 74-82. January 2007.]] Za usporedbu vidi: [[hr:​instructional_design:​učenje na temelju slučajeva]])):​
  
  
  
-^  Uvodni element ​ ^  Akrivnosti ​problemom usmjerenog ​učenja ​  ^ +^  Uvodni element ​ ^  Akrivnosti ​problemskog ​učenja ​  ^ 
-|  Predstavljanje problema ​ | 15-godišnji dječak s astmom dolazi s ocem u posjet liječniku. Otac želi da se sin testira na droge, jer se njegovo ponašanje promjenilo unazad nekoliko mjeseci. Otac želi savršenog sina (poput njegovog starijeg sina) i ne razumije zašto mu je sin povučen i ima loše rezultate u školi. U početku je sin mrk, ogorčen, rijetko uspostavlja ​kontaktom ​očima. Otac je ljut i osjeća da je loše tretiran jer ima HMO osiguranje. | +|  Predstavljanje problema ​ | 15-godišnji dječak s astmom dolazi s ocem u posjet liječniku. Otac želi da se sin testira na droge, jer se njegovo ponašanje promjenilo unazad nekoliko mjeseci. Otac želi savršenog sina (poput njegovog starijeg sina) i ne razumije zašto mu je sin povučen i ima loše rezultate u školi. U početku je sin mrk, ogorčen, rijetko uspostavlja ​kontakt ​očima. Otac je ljut i osjeća da je loše tretiran jer ima HMO osiguranje. | 
-|  Stvarna dilema ​ | Prava dilema je uspostaviti povjerenje sa sinom. Točnije, da bismo razumjeli razloge promjene ponašanja sina te da bismo osigurali njegove ponovne posjete. Tijekom susreta, učenici moraju uvjeriti oca da napusti sobu, kako bi imali otvoren razgovor sa sinom. Sin je prilično uzrujan što ne može sudjelovati u sportu ​jer mu ponestaje daha od nekontrolirane astme. ​ Njegovi prijatelji su se zbog toga promjenili i on se u školi osjeća ​izoliranim. Kada enikom razgovara ​o povjerljivosti,​ sin otkriva da je probao drogu u prošlosti, ali nije čest korisnik. Njegov otac je dominantan i osuđujuć. Sin ne želi da se ocu govori o njegovoj sporadičnoj uporabi droga. “Ovo je samo među nama, zar ne?” | +|  Stvarna dilema ​ | Stvarna ​dilema je uspostaviti povjerenje sa sinom. Točnije, da bismo razumjeli razloge promjene ponašanja ​kod sina te da bismo osigurali njegove ponovne ​i buduće ​posjete. Tijekom susreta, učenici moraju uvjeriti oca da napusti sobu, kako bi imali otvoren razgovor sa sinom. Sin je prilično uzrujan što ne može sudjelovati u sportskim aktivnostima ​jer mu ponestaje daha od nekontrolirane astme. ​ Njegovi prijatelji su se zbog toga promjenili i on se u školi osjeća ​izolirano. Kada učenik sa sinom raspravlja ​o povjerljivosti,​ sin otkriva da je probao drogu u prošlosti, ali nije čest korisnik. Njegov otac je dominantan i osuđujuć. Sin ne želi da se ocu govori o njegovoj sporadičnoj uporabi droga. “Ovo je samo među nama, zar ne?” | 
-|  Vrijeme ​za seansu ​ | Tri sata po seansi. SPstižu oko 30 minuta na seansu. | +|  Vrijeme ​seanse ​ | Tri sata po seansi. SP-i stižu oko 30 minuta na seansu. | 
-|  Trening osoblja/profesora ​ | 50 minuta prije svake seanse, fakultetskom vodiču dano je tjedan dana prije seanse. | +|  Trening osoblja/učitelja ​ | 50 minuta prije svake seanse, fakultetskom vodiču dano je tjedan dana prije seanse. | 
-|  Priprema ​studenata ​prije seanse ​ | Nikakva. ​ |+|  Priprema ​učenika ​prije seanse ​ | Nikakva. ​ |
 |  Početno pitanje za početak rasprave ​ | "​Zašto je ovaj pacijent ovdje?" ​ | |  Početno pitanje za početak rasprave ​ | "​Zašto je ovaj pacijent ovdje?" ​ |
-|  Pristup ​studenata ​ | Mogu prekinuti, postavljati pitanja, dati odgovore/​pristupe dilemama koje se javljaju tijekom seanse. | +|  Pristup ​učenika ​ | Mogu prekinuti, postavljati pitanja, dati odgovore/​pristupe dilemama koje se javljaju tijekom seanse. | 
-|  ​Profesorov ​pristup na studentov ​netočan navod ili krivu opasku ​  ​| ​Profesor ​se ne miješa i omogućit će studentima ​nastavljanje rasprave. Pogreške se mogu ispraviti od strane drugih učenika, ali samo ako oni tu pogrešku prepoznaju. U protivnom, pogreška će ostati neprimjećena. ​ | +|  ​Učiteljev ​pristup na učenikov ​netočan navod ili krivu opasku ​  ​| ​Učitelj ​se ne miješa i omogućit će učenicima ​nastavljanje rasprave. Pogreške se mogu ispraviti od strane drugih učenika, ali samo ako oni tu pogrešku prepoznaju. U protivnom, pogreška će ostati neprimjećena. ​ | 
-|  ​Profesorov ​pristup digresiji „klinička slijepa ulica“ | Ne ometa i omogućuje ​studentima ​da nastave svoj razgovor, neopterećen ciljevima učenja. | +|  ​Učiteljev ​pristup digresiji „klinička slijepa ulica (clinical blind alley)“ | Ne ometa i omogućuje ​učenicima ​da nastave svoj razgovor, neopterećen ciljevima učenja. | 
-|  Korištenje dodatnih sredstava tijekom seanse od strane ​studenata ​ ​| ​Studenti ​generiraju pitanja tijekom seanse. ​Da im se neko vrijeme kako bi mogli pogledati članke, web-stranice i reference koje se temelje na temi rasprave u grupi. | +|  Korištenje dodatnih sredstava tijekom seanse od strane ​učenika ​ ​| ​Učenici ​generiraju pitanja tijekom seanse. ​Daje im se neko vrijeme kako bi mogli pogledati članke, web-stranice i reference koje se temelje na temi rasprave u grupi. | 
-|  Dodatni rad studenta ​nakon seanse ​ | Skupina ​dodjeljuje pojedincima domaće zadaće između seansi, jer se isti slučaj nastavlja tijekom nekoliko seansi. Ovi problemom usmjereni ​zadaci zahtjevaju ​informacije ​o toj temi. Zadaci će potrajati jednako kao i priprema ​izazovom usmjerenih studenata da se pripreme prije seanse i čitaju 1 ili članka. | +|  Dodatni rad učenika ​nakon seanse ​ | Grupa dodjeljuje pojedincima domaće zadaće između seansi, jer se isti slučaj nastavlja tijekom nekoliko seansi. Ovi problemski ​zadaci zahtjevaju ​prikupljanje informacija ​o toj temi. Ti zadaci bi trebali trajati onoliko koliko ​i priprema ​jednog CBL (challenge-based learning) učenika za čitanje jednog ​ili dva članka. | 
-|  Nastavak slučaja ​ | Isti slučaj će se nastaviti tijekom nekoliko uzastopnih seansi. Na primjer, pacijent govori o nadutosti u trbuhu, pronađene su mase u testisima i trbuhu, tretiran mu je tumor miješanih ​zametih ​stanica i doživio je više komplikacija kod kemoterapije prije samog oporavka. U prvoj seansi, ​studenti ​mogu raspravljati o cijelom nizu pitanja o boli u trbuhu. U drugoj seansi, mogu postavljati niz pitanja o raku testisa (loše vijesti, seksualnost,​ prognoza). U trećoj seansi, mogu raspravljati o pitanjima o kemoterapiji i kliničkim ispitivanjima (informirani pristanak, mjerenje zdravstvenog statusa, ekonomski učinak, stigmatizacija). ​ |+|  Nastavak slučaja ​ | Isti slučaj će se nastaviti tijekom nekoliko uzastopnih seansi. Na primjer, pacijent govori o nadutosti u trbuhu, pronađene su mase u testisima i trbuhu, tretiran mu je tumor miješanih ​zametnih ​stanica i doživio je više komplikacija kod kemoterapije prije samog oporavka. U prvoj seansi, ​učenici ​mogu raspravljati o cijelom nizu pitanja o boli u trbuhu. U drugoj seansi, mogu postavljati niz pitanja o raku testisa (loše vijesti, seksualnost,​ prognoza). U trećoj seansi, mogu raspravljati o pitanjima o kemoterapiji i kliničkim ispitivanjima (informirani pristanak, mjerenje zdravstvenog statusa, ekonomski učinak, stigmatizacija). ​ |
  
    
Redak 61: Redak 61:
 ===== Kritike ===== ===== Kritike =====
  
-Problemom usmjerenom ​enju obratilo ​se u radu [[hr:paradigme_ucenja:​konstruktivizami#kriticizam]] Kirschner i sur.(([[http://​www.google.hr/​url?​sa=t&​source=web&​cd=1&​ved=0CBoQFjAA&​url=http%3A%2F%2Fciteseerx.ist.psu.edu%2Fviewdoc%2Fdownload%3Fdoi%3D10.1.1.169.8810%26rep%3Drep1%26type%3Dpdf&​rct=j&​q=Why%20minimal%20guidance%20during%20instruction%20does%20not%20work&​ei=yvSuTaKGCoySOuetze4B&​usg=AFQjCNGIE4wsl4Fg5fVtGlt3UdZOoLrP2A&​cad=rja|Kirschner,​ P. A, J. Sweller, ​R. E Clark. ​Zašto minimalno vodstvo tijekom nastave nije dobroAnaliza propusta otkrića konstruktivizma ​problemom usmjerenogiskustvenog i učenja istraživanjem. Educational psychologist 41, br. 2: 75–86. 2006.]])) Te kritike se uglavnom odnose na kognitivno opterećenje nametnuto **nedostatkom vodstva**, mogućom **frustracijom** uzrokovanom nedostatkom znanja o bitnome, što treba naučiti i gdje su te informacije dostupne. Također ignorira dokazane pozitivne učinke **praktičnih primjera**.(([[http://​www.sciencedirect.com/​science?​_ob=MImg&​_imagekey=B6VDC-4V6YSYJ-1-1&​_cdi=5979&​_user=3875467&​_pii=S0747563208002161&​_origin=gateway&​_coverDate=03%2F31%2F2009&​_sk=999749997&​view=c&​wchp=dGLbVlW-zSkzS&​md5=c56371507f94d74cb7effdbb3f2aec57&​ie=/​sdarticle.pdf|Schwonke,​ Rolf, Alexander Renkl, Carmen Krieg, Jörg Wittwer, Vincent Aleven, i Ron Salden. Učinak radnog primjera: Nije artefakt loših uvjeta kontrole. Računala u ljudskom ponašanju 25, br. 2: 258-266. Ožujak 2009.]])), može dovesti do krivih zaključaka ili vremenske neučinkovitosti (([[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Srinivasan,​ Malathi, Michael Wilkes, Frazier Stevenson, Thuan Nguyen, i Stuart Slavin. Uspoređujući problemom usmjereno učenje s učenjem na bazi slučaja: učninci glavnih nastavnih smjena na dvije institucije. Akademska medicina: Journal of the Association of American Medical Colleges 82, br. 1: 74-82. Siječanj 2007.]])).+Problemsko ​enje oslovilo ​se u [[learning_paradigms:constructivism&​#kritikama]] Kirschner i suradnika(([[http://​www.google.hr/​url?​sa=t&​source=web&​cd=1&​ved=0CBoQFjAA&​url=http%3A%2F%2Fciteseerx.ist.psu.edu%2Fviewdoc%2Fdownload%3Fdoi%3D10.1.1.169.8810%26rep%3Drep1%26type%3Dpdf&​rct=j&​q=Why%20minimal%20guidance%20during%20instruction%20does%20not%20work&​ei=yvSuTaKGCoySOuetze4B&​usg=AFQjCNGIE4wsl4Fg5fVtGlt3UdZOoLrP2A&​cad=rja|Kirschner,​ P. A, J. Sweller, ​and R. E Clark. ​Why minimal guidance during instruction does not workAn analysis of the failure of constructivist,​ discovery, problem-basedexperientialand inquiry-based teaching. Educational psychologist 41, no. 2: 75–86. 2006.]]))Te kritike se uglavnom odnose na kognitivno opterećenje nametnuto **nedostatkom vodstva**, mogućom **frustracijom** uzrokovanom nedostatkom znanja o bitnome, što treba naučiti i gdje su te informacije dostupne. Također ignorira dokazane pozitivne učinke **praktičnih primjera**.(([[http://​www.sciencedirect.com/​science?​_ob=MImg&​_imagekey=B6VDC-4V6YSYJ-1-1&​_cdi=5979&​_user=3875467&​_pii=S0747563208002161&​_origin=gateway&​_coverDate=03%2F31%2F2009&​_sk=999749997&​view=c&​wchp=dGLbVlW-zSkzS&​md5=c56371507f94d74cb7effdbb3f2aec57&​ie=/​sdarticle.pdf|Schwonke,​ Rolf, Alexander Renkl, Carmen Krieg, Jörg Wittwer, Vincent Aleven, i Ron Salden. Učinak radnog primjera: Nije artefakt loših uvjeta kontrole. Računala u ljudskom ponašanju 25, br. 2: 258-266. Ožujak 2009.]])), može dovesti do krivih zaključaka ili vremenske neučinkovitosti (([[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Srinivasan,​ Malathi, Michael Wilkes, Frazier Stevenson, Thuan Nguyen, i Stuart Slavin. Uspoređujući problemom usmjereno učenje s učenjem na bazi slučaja: učninci glavnih nastavnih smjena na dvije institucije. Akademska medicina: Journal of the Association of American Medical Colleges 82, br. 1: 74-82. Siječanj 2007.]])).
  
-Odgovor tim kritikama napisali su Schmidt i sur.(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​schmidt_etal_ep07.pdf|Schmidt,​ H. G, S. M.M Loyens, T. Van Gog, i F. Paas. Problemom usmjereno učenje je kompatibilno s ljudskom kognitivnom arhitektrom:​ Komentar na Kirschnera, Sweller, i Clark (2006). Educational Psychologist 42, br. 2: 91–97. 2007.]])) te Hmelo-Silver i sur.(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​hmelo_ep07.pdf|Hmelo-Silver,​ C. E, R. G Duncan, i C. A Chinn. Skeliranje i uspjeh u problemom i upitom usmjerenom učenju: Odgovor na Kirschner, Sweller, i Clark (2006). Educational Psychologist 42, br. 2: 99–107. 2007.]])), sugerirajući pozitivne **karakteristike/​poboljšanja** ​problemom usmjerenom ​učenju i kompatibilnosti s ljudskom kognitivnom strukturom poput:+Odgovor tim kritikama napisali su Schmidt i sur.(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​schmidt_etal_ep07.pdf|Schmidt,​ H. G, S. M.M Loyens, T. Van Gog, i F. Paas. Problemom usmjereno učenje je kompatibilno s ljudskom kognitivnom arhitektrom:​ Komentar na Kirschnera, Sweller, i Clark (2006). Educational Psychologist 42, br. 2: 91–97. 2007.]])) te Hmelo-Silver i sur.(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​hmelo_ep07.pdf|Hmelo-Silver,​ C. E, R. G Duncan, i C. A Chinn. Skeliranje i uspjeh u problemom i upitom usmjerenom učenju: Odgovor na Kirschner, Sweller, i Clark (2006). Educational Psychologist 42, br. 2: 99–107. 2007.]])), sugerirajući pozitivne **karakteristike/​poboljšanja** ​problemskom ​učenju i kompatibilnosti s ljudskom kognitivnom strukturom poput:
  
   * aktivacije **predznanja** u početnoj raspravi grupe,   * aktivacije **predznanja** u početnoj raspravi grupe,
-  * osposobljavanja studentata u vještinama suradnje prije kurikuluma ​problemom usmjerenog ​učenja kako bi se smanjilo kognitivno opterećenje,​+  * osposobljavanja studentata u vještinama suradnje prije kurikuluma ​problemskog ​učenja kako bi se smanjilo kognitivno opterećenje,​
   * zadaci učenja sekvencioniranja od **jednostavnih do složenih**,​   * zadaci učenja sekvencioniranja od **jednostavnih do složenih**,​
   * **preporučeni materijali za učenje** za studente kada im je potrebna pomoć,   * **preporučeni materijali za učenje** za studente kada im je potrebna pomoć,
   * **skaliranja i vođenja studenata** kada je to potrebno kako bi se spriječio gubitak vremena na nevažne informacije.   * **skaliranja i vođenja studenata** kada je to potrebno kako bi se spriječio gubitak vremena na nevažne informacije.
  
-Ipak, većina dokazuje da ove teze izgledaju dovoljno uvjerljivo, pozitivan efekt radnih primjeraka i dalje se ignorira i iako su neke od gore navedenih izjava mogle poboljšati ​problemom usmjereno ​učenje ​(Problem-based learning), one se protive **osnovnoj pretpostavci da je problemom usmjereno ​učenje zapravo ​samo-usmjereno**(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​sweller_kirschner_clark_reply_ep07.pdf|Sweller,​ J., P. A Kirschner, i R. E Clark. Zašto minimalno vođene nastavne tehnike nisu dobre: Odgovor na komentare. Educational Psychologist 42, br. 2: 115–121. 2007.]]))(([[http://​chemeng.mcmaster.ca/​pbl/​PBL.HTM|Sveučilište McMaster: Odjel za kemijski inžinjering. Problemom usmjereno učenje, posebno u kontekstu velikih razreda.]]))(([[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Prince,​ K. J.A.H, H. Van Mameren, N. Hylkema, J. Drukker, A. J.J.A Scherpbier, i C. P.M Van Der Vleuten. Da li problemom usmjereno učenje vodi do nedostatka u osnovnom znanju o znanosti? Empirijski slučaj na anatomiji. Medical education 37, br. 1: 15–21. 2003.]])):+Ipak, većina dokazuje da ove teze izgledaju dovoljno uvjerljivo, pozitivan efekt radnih primjeraka i dalje se ignorira i iako su neke od gore navedenih izjava mogle poboljšati ​problemsko ​učenje, one se protive **osnovnoj pretpostavci da je problemsko ​učenje zapravo ​samousmjeravajuće**(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​sweller_kirschner_clark_reply_ep07.pdf|Sweller,​ J., P. A Kirschner, i R. E Clark. Zašto minimalno vođene nastavne tehnike nisu dobre: Odgovor na komentare. Educational Psychologist 42, br. 2: 115–121. 2007.]]))(([[http://​chemeng.mcmaster.ca/​pbl/​PBL.HTM|Sveučilište McMaster: Odjel za kemijski inžinjering. Problemom usmjereno učenje, posebno u kontekstu velikih razreda.]]))(([[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Prince,​ K. J.A.H, H. Van Mameren, N. Hylkema, J. Drukker, A. J.J.A Scherpbier, i C. P.M Van Der Vleuten. Da li problemom usmjereno učenje vodi do nedostatka u osnovnom znanju o znanosti? Empirijski slučaj na anatomiji. Medical education 37, br. 1: 15–21. 2003.]])):
  
-  * "//​U ​PUU (problemom usmjerenom ​učenju) pristupu... učitelj ne daje informacije vezane uz problem - to je odgovornost učenika.//"​(([[http://​docs.lib.purdue.edu/​cgi/​viewcontent.cgi?​article=1002&​context=ijpbl&​sei-redir=1#​search=%22Problem-based+learning+in+medicine+and+beyond:​+A+brief+overview%22|Savery,​ J. R. Pregled problemom usmjerenog učenja: Definicije i razlike. The Interdisciplinary Journal of Problem-based Learning 1, br. 1: 9–20. 2006.]])).+  * "//​U ​PU (problemskom ​učenju) pristupu... učitelj ne daje informacije vezane uz problem - to je odgovornost učenika.//"​(([[http://​docs.lib.purdue.edu/​cgi/​viewcontent.cgi?​article=1002&​context=ijpbl&​sei-redir=1#​search=%22Problem-based+learning+in+medicine+and+beyond:​+A+brief+overview%22|Savery,​ J. R. Pregled problemom usmjerenog učenja: Definicije i razlike. The Interdisciplinary Journal of Problem-based Learning 1, br. 1: 9–20. 2006.]])).
  
 ===== Ključne riječi i najvažnija imena ===== ===== Ključne riječi i najvažnija imena =====
  
-  * **Problemom usmjereno ​učenje ​(Problem-based learning)**, **PUU**(**PBL**), **učenje otkrićem (discovery learning)**,​ **samootkriće**+  * **Problemsko ​učenje**, **PU**, **učenje otkrićem (discovery learning)**,​ **samostalno stjecanje znanja i razumijevanje (self-discovery)**
  
 ===== Bibliografija ===== ===== Bibliografija =====
Redak 101: Redak 101:
  
 [[http://​books.google.hr/​books?​id=WJVKsIGEE0sC&​printsec=frontcover&​dq=problem-based+learning&​hl=hr&​ei=m9ivTZXbHYWhOrCg0YoJ&​sa=X&​oi=book_result&​ct=result&​resnum=7&​ved=0CEgQ6AEwBjgK#​v=onepage&​q&​f=false.|Savin-Baden,​ Maggi. A practical guide to problem-based learning online. Taylor & Francis, 2008.]] [[http://​books.google.hr/​books?​id=WJVKsIGEE0sC&​printsec=frontcover&​dq=problem-based+learning&​hl=hr&​ei=m9ivTZXbHYWhOrCg0YoJ&​sa=X&​oi=book_result&​ct=result&​resnum=7&​ved=0CEgQ6AEwBjgK#​v=onepage&​q&​f=false.|Savin-Baden,​ Maggi. A practical guide to problem-based learning online. Taylor & Francis, 2008.]]
 +
 +[[http://​www.smj.org.sa/​PDFFiles/​May01/​Problem.pdf]]
 +
 +[[http://​www.unifi.it/​tree/​dl/​oc/​b5.pdf]]
hr/instructional_design/problem-based_learning.1389041339.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 17:49 (vanjsko uređivanje)