Korisnički alati

Site alati


hr:instructional_design:problem-based_learning

Razlike

Slijede razlike između dviju inačica stranice

Poveznica na ovu usporedbu

Starije izmjene na obje strane Starija izmjena
Novija izmjena
Starija izmjena
hr:instructional_design:problem-based_learning [2014/01/06 22:16]
mblazev [Koje je praktično značenje problemom usmjerenog učenja?]
hr:instructional_design:problem-based_learning [2023/06/19 18:03] (trenutno)
Redak 1: Redak 1:
-====== ​Problemom usmjereno ​učenje ​(Problem-Based Learning) ​======+====== ​Problemsko ​učenje ======
  
  
 ===== Općenito ===== ===== Općenito =====
  
-Problemom usmjereno ​učenje (**Problem-based learning**)(([[http://​www.smj.org.sa/​PDFFiles/​May01/​Problem.pdf]]))(([[http://​www.unifi.it/​tree/​dl/​oc/​b5.pdf]])) je konstruktivistička obrazovna strategija. Jedan od prvih i najčešće citiranih primjera ​problemom usmjerenog ​učenja uveden je **1960-ih** u medicinsko obrazovanje u Kanadi. Pristup ​problemom usmjerenog ​učenja sugerira da će učenje biti učinkovitije ako se **učenici suočavaju sa stvarnim, praktičnim problemom** koji je potrebno riješiti te ako:+Problemsko ​učenje (**Problem-based learning**) je konstruktivistička obrazovna strategija. Jedan od prvih i najčešće citiranih primjera ​problemskog ​učenja uveden je **1960-ih** u medicinsko obrazovanje u Kanadi. Pristup ​problemskog ​učenja sugerira da će učenje biti učinkovitije ako se **učenici suočavaju sa stvarnim, praktičnim problemom** koji je potrebno riješiti te ako:
  
-  * "//... osposobljava učenike za provođenje istraživanja,​ integriranje teorije i prakse te primjenu znanja i vještina za razvoj održivog rješenja određenog problema//"​(([[http://​docs.lib.purdue.edu/​cgi/​viewcontent.cgi?​clanak=1002&​context=ijpbl&​sei-redir=1#​search=%22Problem-based+learning+in+medicine+and+more:​+kratki+pregled%22|Savery,​ J. R. Pregled ​problemom usmjerenog ​učenja: Definicije i razlike. Interdisciplinarni časopis problemom usmerenog učenja 1, br. 1: s9. 2006.]])) ​+  * "//... osposobljava učenike za provođenje istraživanja,​ integriranje teorije i prakse te primjenu znanja i vještina za razvoj održivog rješenja određenog problema//"​(([[http://​docs.lib.purdue.edu/​cgi/​viewcontent.cgi?​clanak=1002&​context=ijpbl&​sei-redir=1#​search=%22Problem-based+learning+in+medicine+and+more:​+kratki+pregled%22|Savery,​ J. R. Pregled ​problemskog ​učenja: Definicije i razlike. Interdisciplinarni časopis problemom usmerenog učenja 1, br. 1: s9. 2006.]])) ​
  
  
-===== Što je problemom usmjereno ​učenje? =====+===== Što je problemsko ​učenje? =====
  
-Na Sveučilištu McMaster u Kanadi 1960-ih zabilježeno je da je studentima medicine uglavnom dosadno tijekom nastave, dok nisu stigli do stupnja gdje su trebali raditi s pacijentima i pomoći im da riješe svoje probleme. Tada se odlučilo da će se biomedicinski problemi, analizirani u malim grupama, uvesti u cijeli obrazovni proces, što je ostala praksa do dan danas (([[http://​www.extension.usask.ca/​cjuce/​articles/​v34pdf/​3426.pdf|Jubien,​ P. Problemom usmjereno ​učenje u Kanadskim preddiplomskim i nastavljenim medicinskim obrazovanjem. Canadian Journal of University Continuing Education 34, br. 2: 111–125. 2008.]])) te se proširila na druge medicinske škole kao i druga područja poput skrbi, prava, inžinjerstva,​ menadžmenta,​ poslovne administracije i drugo(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemom usmjereno učenje u medicini i vise: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]]))(([[http://​books.google.hr/​books?​id=z0c9AAAAIAAJ&​printsec=frontcover&​dq=The+Challenge+of++Problem-Based+Learning&​hl=hr&​ei=6cCuTceROszrOd6jge4B&​sa=X&​oi=book_result&​ct=book-preview-link&​resnum=1&​ved=0CCsQuwUwAA#​v=onepage&​q&​f=false|Boud,​ D. J., & Felleti, G. (eds.). Izazov problemom usmjerenog učenja. New York: St. Martin’s Press, 1991.]])).+Na Sveučilištu McMaster u Kanadi 1960-ih zabilježeno je da je studentima medicine uglavnom dosadno tijekom nastave, dok nisu stigli do stupnja gdje su trebali raditi s pacijentima i pomoći im da riješe svoje probleme. Tada se odlučilo da će se biomedicinski problemi, analizirani u malim grupama, uvesti u cijeli obrazovni proces, što je ostala praksa do dan danas (([[http://​www.extension.usask.ca/​cjuce/​articles/​v34pdf/​3426.pdf|Jubien,​ P. Problemsko ​učenje u Kanadskim preddiplomskim i nastavljenim medicinskim obrazovanjem. Canadian Journal of University Continuing Education 34, br. 2: 111–125. 2008.]])) te se proširila na druge medicinske škole kao i druga područja poput skrbi, prava, inžinjerstva,​ menadžmenta,​ poslovne administracije i drugo(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemom usmjereno učenje u medicini i vise: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]]))(([[http://​books.google.hr/​books?​id=z0c9AAAAIAAJ&​printsec=frontcover&​dq=The+Challenge+of++Problem-Based+Learning&​hl=hr&​ei=6cCuTceROszrOd6jge4B&​sa=X&​oi=book_result&​ct=book-preview-link&​resnum=1&​ved=0CCsQuwUwAA#​v=onepage&​q&​f=false|Boud,​ D. J., & Felleti, G. (eds.). Izazov problemom usmjerenog učenja. New York: St. Martin’s Press, 1991.]])).
  
-Iako se problemom usmjereno ​učenje može provesti na razne načine, njegove glavne **karakteristike** su sljedeće(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemom usmjereno učenje u medicini i šire: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]])):+Iako se problemsko ​učenje može provesti na razne načine, njegove glavne **karakteristike** su sljedeće(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemom usmjereno učenje u medicini i šire: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]])):
  
-  * Problemom usmjereno ​učenje je **pristup usmjeren na učenike**. "//Pod vodstvom mentora...učenici moraju preuzeti odgovornost za svoje učenje, identificirajući ono što im je potrebno znati kako bi bolje razumjeli i upravljali problemom na kojemu rade te moraju odlučiti gdje će dobiti tu informaciju...//"​(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemom usmjereno ucenje ​u medicini i šire: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]]))+  * Problemsko ​učenje je **pristup usmjeren na učenike ​(learner-oriented approach)**. "//Pod vodstvom mentora...učenici moraju preuzeti odgovornost za svoje učenje, identificirajući ono što im je potrebno znati kako bi bolje razumjeli i upravljali problemom na kojemu rade te moraju odlučiti gdje će dobiti tu informaciju...//"​(([[http://​onlinelibrary.wiley.com/​doi/​10.1002/​tl.37219966804/​pdf|Barrows,​ Howard S. Problemsko učenje ​u medicini i šire: Kratki pregled. Nove smjernice za učenje i poučavanje 1996, br. 68: 3-12. Prosinac 1, 1996.]]))
   * Učenje se događa u malim grupama (obično 5-8 članova) te je potrebna suradnja s drugim učenicima.   * Učenje se događa u malim grupama (obično 5-8 članova) te je potrebna suradnja s drugim učenicima.
   * Učitelj ima ulogu facilitatora - ne na način da ispravlja učenike ili im pruža znanje i vodstvo, nego da im **postavlja pitanja** koje bi učenici trebali sami sebe pitati kako bi bolje razumjeli temu i da ih potiče da **primjene svoje znanje**.   * Učitelj ima ulogu facilitatora - ne na način da ispravlja učenike ili im pruža znanje i vodstvo, nego da im **postavlja pitanja** koje bi učenici trebali sami sebe pitati kako bi bolje razumjeli temu i da ih potiče da **primjene svoje znanje**.
-  * Nove (poželjno interdisciplinarne) informacije trebaju biti stečene kroz **samousmjereno učenje** i moraju se primjeniti na problem.+  * Nove (poželjno interdisciplinarne) informacije trebaju biti stečene kroz **samousmjereno učenje ​(self-directed learning)** i moraju se primjeniti na problem.
   * Problem s kojim se učenici bave mora biti sličan ** stvarnom problemu iz života**, **motivirajući** i **loše definiran** kako bi omogućio stvaranje više hipoteza.   * Problem s kojim se učenici bave mora biti sličan ** stvarnom problemu iz života**, **motivirajući** i **loše definiran** kako bi omogućio stvaranje više hipoteza.
  
-Mogući **tijek** poučavanja ​problemom usmjerenog ​učenja očekuje sljedeće zadatke za učenike:+Mogući **tijek** poučavanja ​problemskog ​učenja očekuje sljedeće zadatke za učenike:
  
   * **predstaviti problem učenicima** s gore opisanim obilježjima,​   * **predstaviti problem učenicima** s gore opisanim obilježjima,​
Redak 31: Redak 31:
  
  
-Problemom usmjereno ​učenje može biti korisna metoda u odgojno–obrazovnom procesu, ali može se promatrati i kao **ukupna strategija obrazovanja**(([[http://​www.nuigalway.ie/​celt/​pblbook/​|Barrett,​ Terry, Iain Mac Labhrainn, i Helen Fallon. Priručnik za postavljanje upita i problemom usmjerenog učenja: Irska studija slučaja i međunarodna perspektiva. CELT, NUI Galway, 2006.]])).+Problemsko ​učenje može biti korisna metoda u odgojno–obrazovnom procesu, ali može se promatrati i kao **ukupna strategija obrazovanja**(([[http://​www.nuigalway.ie/​celt/​pblbook/​|Barrett,​ Terry, Iain Mac Labhrainn, i Helen Fallon. Priručnik za postavljanje upita i problemom usmjerenog učenja: Irska studija slučaja i međunarodna perspektiva. CELT, NUI Galway, 2006.]])).
  
-Različiti eksperimentalni rezultati dobiveni su korištenjem ​problemom usmjerenog ​učenja, ali općenito ne pokazuju puno razlika u deklarativnom znanju učenika koji uče kroz problemom usmjereni nacrt i onih koji koriste klasične metode poučavanja. Ipak, postoje dokazi da problemom usmjereno ​učenje **podržava razvoj vještina rasuđivanja,​ rješavanja problema i samousmjerenih vještina učenja**(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​hmelo_ep07.pdf|Hmelo-Silver,​ C. E, R. G Duncan, i C. A Chinn. "​Skaliranje i uspjeh u učenju istraživanjem i problemom usmjerenom ucenju: Odgovor na Kirschner, Sweller, i Clark. 2006]])).+Različiti eksperimentalni rezultati dobiveni su korištenjem ​problemskog ​učenja, ali općenito ne pokazuju puno razlika u deklarativnom znanju učenika koji uče kroz problemom usmjereni nacrt i onih koji koriste klasične metode poučavanja. Ipak, postoje dokazi da problemsko ​učenje **podržava razvoj vještina rasuđivanja,​ rješavanja problema i samousmjerenih vještina učenja**(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​hmelo_ep07.pdf|Hmelo-Silver,​ C. E, R. G Duncan, i C. A Chinn. "​Skaliranje i uspjeh u učenju istraživanjem i problemom usmjerenom ucenju: Odgovor na Kirschner, Sweller, i Clark. 2006]])).
  
  
-===== Koje je praktično značenje ​problemom usmjerenog ​učenja? =====+===== Koje je praktično značenje ​problemskog ​učenja? =====
  
  
-Primjer ​problemom usmjerenog ​učenja iz uvodnog predavanja iz psihologije((Primjer preuzet od: [[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Srinivasan,​ Malathi, Michael Wilkes, Frazier Stevenson, Thuan Nguyen, i Stuart Slavin. Uspoređivanje problemom usmjerenog učenja sa učenjem na temelju slučajeva (case-based learning): učinci glavnih nastavnih smjena na dvije institucije. Akademska medicina: Journal of the Association of American Medical Colleges 82, no. 1: 74-82. January 2007.]] Za usporedbu vidi: [[hr:​instructional_design:​učenje na temelju slučajeva]])):​+Primjer ​problemskog ​učenja iz uvodnog predavanja iz psihologije((Primjer preuzet od: [[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Srinivasan,​ Malathi, Michael Wilkes, Frazier Stevenson, Thuan Nguyen, i Stuart Slavin. Uspoređivanje problemom usmjerenog učenja sa učenjem na temelju slučajeva (case-based learning): učinci glavnih nastavnih smjena na dvije institucije. Akademska medicina: Journal of the Association of American Medical Colleges 82, no. 1: 74-82. January 2007.]] Za usporedbu vidi: [[hr:​instructional_design:​učenje na temelju slučajeva]])):​
  
  
  
-^  Uvodni element ​ ^  Akrivnosti ​problemom usmjerenog ​učenja ​  ^+^  Uvodni element ​ ^  Akrivnosti ​problemskog ​učenja ​  ^
 |  Predstavljanje problema ​ | 15-godišnji dječak s astmom dolazi s ocem u posjet liječniku. Otac želi da se sin testira na droge, jer se njegovo ponašanje promjenilo unazad nekoliko mjeseci. Otac želi savršenog sina (poput njegovog starijeg sina) i ne razumije zašto mu je sin povučen i ima loše rezultate u školi. U početku je sin mrk, ogorčen, rijetko uspostavlja kontakt očima. Otac je ljut i osjeća da je loše tretiran jer ima HMO osiguranje. | |  Predstavljanje problema ​ | 15-godišnji dječak s astmom dolazi s ocem u posjet liječniku. Otac želi da se sin testira na droge, jer se njegovo ponašanje promjenilo unazad nekoliko mjeseci. Otac želi savršenog sina (poput njegovog starijeg sina) i ne razumije zašto mu je sin povučen i ima loše rezultate u školi. U početku je sin mrk, ogorčen, rijetko uspostavlja kontakt očima. Otac je ljut i osjeća da je loše tretiran jer ima HMO osiguranje. |
 |  Stvarna dilema ​ | Stvarna dilema je uspostaviti povjerenje sa sinom. Točnije, da bismo razumjeli razloge promjene ponašanja kod sina te da bismo osigurali njegove ponovne i buduće posjete. Tijekom susreta, učenici moraju uvjeriti oca da napusti sobu, kako bi imali otvoren razgovor sa sinom. Sin je prilično uzrujan što ne može sudjelovati u sportskim aktivnostima jer mu ponestaje daha od nekontrolirane astme. ​ Njegovi prijatelji su se zbog toga promjenili i on se u školi osjeća izolirano. Kada učenik sa sinom raspravlja o povjerljivosti,​ sin otkriva da je probao drogu u prošlosti, ali nije čest korisnik. Njegov otac je dominantan i osuđujuć. Sin ne želi da se ocu govori o njegovoj sporadičnoj uporabi droga. “Ovo je samo među nama, zar ne?” | |  Stvarna dilema ​ | Stvarna dilema je uspostaviti povjerenje sa sinom. Točnije, da bismo razumjeli razloge promjene ponašanja kod sina te da bismo osigurali njegove ponovne i buduće posjete. Tijekom susreta, učenici moraju uvjeriti oca da napusti sobu, kako bi imali otvoren razgovor sa sinom. Sin je prilično uzrujan što ne može sudjelovati u sportskim aktivnostima jer mu ponestaje daha od nekontrolirane astme. ​ Njegovi prijatelji su se zbog toga promjenili i on se u školi osjeća izolirano. Kada učenik sa sinom raspravlja o povjerljivosti,​ sin otkriva da je probao drogu u prošlosti, ali nije čest korisnik. Njegov otac je dominantan i osuđujuć. Sin ne želi da se ocu govori o njegovoj sporadičnoj uporabi droga. “Ovo je samo među nama, zar ne?” |
Redak 54: Redak 54:
 |  Učiteljev pristup digresiji „klinička slijepa ulica (clinical blind alley)“ | Ne ometa i omogućuje učenicima da nastave svoj razgovor, neopterećen ciljevima učenja. | |  Učiteljev pristup digresiji „klinička slijepa ulica (clinical blind alley)“ | Ne ometa i omogućuje učenicima da nastave svoj razgovor, neopterećen ciljevima učenja. |
 |  Korištenje dodatnih sredstava tijekom seanse od strane učenika ​ | Učenici generiraju pitanja tijekom seanse. Daje im se neko vrijeme kako bi mogli pogledati članke, web-stranice i reference koje se temelje na temi rasprave u grupi. | |  Korištenje dodatnih sredstava tijekom seanse od strane učenika ​ | Učenici generiraju pitanja tijekom seanse. Daje im se neko vrijeme kako bi mogli pogledati članke, web-stranice i reference koje se temelje na temi rasprave u grupi. |
-|  Dodatni rad učenika nakon seanse ​ | Grupa dodjeljuje pojedincima domaće zadaće između seansi, jer se isti slučaj nastavlja tijekom nekoliko seansi. Ovi problemom usmjereni ​zadaci zahtjevaju prikupljanje informacija o toj temi. Ti zadaci bi trebali trajati onoliko koliko i priprema jednog CBL (challenge-based learning) učenika za čitanje jednog ili dva članka. |+|  Dodatni rad učenika nakon seanse ​ | Grupa dodjeljuje pojedincima domaće zadaće između seansi, jer se isti slučaj nastavlja tijekom nekoliko seansi. Ovi problemski ​zadaci zahtjevaju prikupljanje informacija o toj temi. Ti zadaci bi trebali trajati onoliko koliko i priprema jednog CBL (challenge-based learning) učenika za čitanje jednog ili dva članka. |
 |  Nastavak slučaja ​ | Isti slučaj će se nastaviti tijekom nekoliko uzastopnih seansi. Na primjer, pacijent govori o nadutosti u trbuhu, pronađene su mase u testisima i trbuhu, tretiran mu je tumor miješanih zametnih stanica i doživio je više komplikacija kod kemoterapije prije samog oporavka. U prvoj seansi, učenici mogu raspravljati o cijelom nizu pitanja o boli u trbuhu. U drugoj seansi, mogu postavljati niz pitanja o raku testisa (loše vijesti, seksualnost,​ prognoza). U trećoj seansi, mogu raspravljati o pitanjima o kemoterapiji i kliničkim ispitivanjima (informirani pristanak, mjerenje zdravstvenog statusa, ekonomski učinak, stigmatizacija). ​ | |  Nastavak slučaja ​ | Isti slučaj će se nastaviti tijekom nekoliko uzastopnih seansi. Na primjer, pacijent govori o nadutosti u trbuhu, pronađene su mase u testisima i trbuhu, tretiran mu je tumor miješanih zametnih stanica i doživio je više komplikacija kod kemoterapije prije samog oporavka. U prvoj seansi, učenici mogu raspravljati o cijelom nizu pitanja o boli u trbuhu. U drugoj seansi, mogu postavljati niz pitanja o raku testisa (loše vijesti, seksualnost,​ prognoza). U trećoj seansi, mogu raspravljati o pitanjima o kemoterapiji i kliničkim ispitivanjima (informirani pristanak, mjerenje zdravstvenog statusa, ekonomski učinak, stigmatizacija). ​ |
  
Redak 61: Redak 61:
 ===== Kritike ===== ===== Kritike =====
  
-Problemom usmjerenom ​enju obratilo ​se u radu [[hr:paradigme_ucenja:​konstruktivizami#kriticizam]] Kirschner i sur.(([[http://​www.google.hr/​url?​sa=t&​source=web&​cd=1&​ved=0CBoQFjAA&​url=http%3A%2F%2Fciteseerx.ist.psu.edu%2Fviewdoc%2Fdownload%3Fdoi%3D10.1.1.169.8810%26rep%3Drep1%26type%3Dpdf&​rct=j&​q=Why%20minimal%20guidance%20during%20instruction%20does%20not%20work&​ei=yvSuTaKGCoySOuetze4B&​usg=AFQjCNGIE4wsl4Fg5fVtGlt3UdZOoLrP2A&​cad=rja|Kirschner,​ P. A, J. Sweller, ​R. E Clark. ​Zašto minimalno vodstvo tijekom nastave nije dobroAnaliza propusta otkrića konstruktivizma ​problemom usmjerenogiskustvenog i učenja istraživanjem. Educational psychologist 41, br. 2: 75–86. 2006.]])) Te kritike se uglavnom odnose na kognitivno opterećenje nametnuto **nedostatkom vodstva**, mogućom **frustracijom** uzrokovanom nedostatkom znanja o bitnome, što treba naučiti i gdje su te informacije dostupne. Također ignorira dokazane pozitivne učinke **praktičnih primjera**.(([[http://​www.sciencedirect.com/​science?​_ob=MImg&​_imagekey=B6VDC-4V6YSYJ-1-1&​_cdi=5979&​_user=3875467&​_pii=S0747563208002161&​_origin=gateway&​_coverDate=03%2F31%2F2009&​_sk=999749997&​view=c&​wchp=dGLbVlW-zSkzS&​md5=c56371507f94d74cb7effdbb3f2aec57&​ie=/​sdarticle.pdf|Schwonke,​ Rolf, Alexander Renkl, Carmen Krieg, Jörg Wittwer, Vincent Aleven, i Ron Salden. Učinak radnog primjera: Nije artefakt loših uvjeta kontrole. Računala u ljudskom ponašanju 25, br. 2: 258-266. Ožujak 2009.]])), može dovesti do krivih zaključaka ili vremenske neučinkovitosti (([[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Srinivasan,​ Malathi, Michael Wilkes, Frazier Stevenson, Thuan Nguyen, i Stuart Slavin. Uspoređujući problemom usmjereno učenje s učenjem na bazi slučaja: učninci glavnih nastavnih smjena na dvije institucije. Akademska medicina: Journal of the Association of American Medical Colleges 82, br. 1: 74-82. Siječanj 2007.]])).+Problemsko ​enje oslovilo ​se u [[learning_paradigms:constructivism&​#kritikama]] Kirschner i suradnika(([[http://​www.google.hr/​url?​sa=t&​source=web&​cd=1&​ved=0CBoQFjAA&​url=http%3A%2F%2Fciteseerx.ist.psu.edu%2Fviewdoc%2Fdownload%3Fdoi%3D10.1.1.169.8810%26rep%3Drep1%26type%3Dpdf&​rct=j&​q=Why%20minimal%20guidance%20during%20instruction%20does%20not%20work&​ei=yvSuTaKGCoySOuetze4B&​usg=AFQjCNGIE4wsl4Fg5fVtGlt3UdZOoLrP2A&​cad=rja|Kirschner,​ P. A, J. Sweller, ​and R. E Clark. ​Why minimal guidance during instruction does not workAn analysis of the failure of constructivist,​ discovery, problem-basedexperientialand inquiry-based teaching. Educational psychologist 41, no. 2: 75–86. 2006.]]))Te kritike se uglavnom odnose na kognitivno opterećenje nametnuto **nedostatkom vodstva**, mogućom **frustracijom** uzrokovanom nedostatkom znanja o bitnome, što treba naučiti i gdje su te informacije dostupne. Također ignorira dokazane pozitivne učinke **praktičnih primjera**.(([[http://​www.sciencedirect.com/​science?​_ob=MImg&​_imagekey=B6VDC-4V6YSYJ-1-1&​_cdi=5979&​_user=3875467&​_pii=S0747563208002161&​_origin=gateway&​_coverDate=03%2F31%2F2009&​_sk=999749997&​view=c&​wchp=dGLbVlW-zSkzS&​md5=c56371507f94d74cb7effdbb3f2aec57&​ie=/​sdarticle.pdf|Schwonke,​ Rolf, Alexander Renkl, Carmen Krieg, Jörg Wittwer, Vincent Aleven, i Ron Salden. Učinak radnog primjera: Nije artefakt loših uvjeta kontrole. Računala u ljudskom ponašanju 25, br. 2: 258-266. Ožujak 2009.]])), može dovesti do krivih zaključaka ili vremenske neučinkovitosti (([[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Srinivasan,​ Malathi, Michael Wilkes, Frazier Stevenson, Thuan Nguyen, i Stuart Slavin. Uspoređujući problemom usmjereno učenje s učenjem na bazi slučaja: učninci glavnih nastavnih smjena na dvije institucije. Akademska medicina: Journal of the Association of American Medical Colleges 82, br. 1: 74-82. Siječanj 2007.]])).
  
-Odgovor tim kritikama napisali su Schmidt i sur.(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​schmidt_etal_ep07.pdf|Schmidt,​ H. G, S. M.M Loyens, T. Van Gog, i F. Paas. Problemom usmjereno učenje je kompatibilno s ljudskom kognitivnom arhitektrom:​ Komentar na Kirschnera, Sweller, i Clark (2006). Educational Psychologist 42, br. 2: 91–97. 2007.]])) te Hmelo-Silver i sur.(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​hmelo_ep07.pdf|Hmelo-Silver,​ C. E, R. G Duncan, i C. A Chinn. Skeliranje i uspjeh u problemom i upitom usmjerenom učenju: Odgovor na Kirschner, Sweller, i Clark (2006). Educational Psychologist 42, br. 2: 99–107. 2007.]])), sugerirajući pozitivne **karakteristike/​poboljšanja** ​problemom usmjerenom ​učenju i kompatibilnosti s ljudskom kognitivnom strukturom poput:+Odgovor tim kritikama napisali su Schmidt i sur.(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​schmidt_etal_ep07.pdf|Schmidt,​ H. G, S. M.M Loyens, T. Van Gog, i F. Paas. Problemom usmjereno učenje je kompatibilno s ljudskom kognitivnom arhitektrom:​ Komentar na Kirschnera, Sweller, i Clark (2006). Educational Psychologist 42, br. 2: 91–97. 2007.]])) te Hmelo-Silver i sur.(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​hmelo_ep07.pdf|Hmelo-Silver,​ C. E, R. G Duncan, i C. A Chinn. Skeliranje i uspjeh u problemom i upitom usmjerenom učenju: Odgovor na Kirschner, Sweller, i Clark (2006). Educational Psychologist 42, br. 2: 99–107. 2007.]])), sugerirajući pozitivne **karakteristike/​poboljšanja** ​problemskom ​učenju i kompatibilnosti s ljudskom kognitivnom strukturom poput:
  
   * aktivacije **predznanja** u početnoj raspravi grupe,   * aktivacije **predznanja** u početnoj raspravi grupe,
-  * osposobljavanja studentata u vještinama suradnje prije kurikuluma ​problemom usmjerenog ​učenja kako bi se smanjilo kognitivno opterećenje,​+  * osposobljavanja studentata u vještinama suradnje prije kurikuluma ​problemskog ​učenja kako bi se smanjilo kognitivno opterećenje,​
   * zadaci učenja sekvencioniranja od **jednostavnih do složenih**,​   * zadaci učenja sekvencioniranja od **jednostavnih do složenih**,​
   * **preporučeni materijali za učenje** za studente kada im je potrebna pomoć,   * **preporučeni materijali za učenje** za studente kada im je potrebna pomoć,
   * **skaliranja i vođenja studenata** kada je to potrebno kako bi se spriječio gubitak vremena na nevažne informacije.   * **skaliranja i vođenja studenata** kada je to potrebno kako bi se spriječio gubitak vremena na nevažne informacije.
  
-Ipak, većina dokazuje da ove teze izgledaju dovoljno uvjerljivo, pozitivan efekt radnih primjeraka i dalje se ignorira i iako su neke od gore navedenih izjava mogle poboljšati ​problemom usmjereno ​učenje ​(Problem-based learning), one se protive **osnovnoj pretpostavci da je problemom usmjereno ​učenje zapravo ​samo-usmjereno**(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​sweller_kirschner_clark_reply_ep07.pdf|Sweller,​ J., P. A Kirschner, i R. E Clark. Zašto minimalno vođene nastavne tehnike nisu dobre: Odgovor na komentare. Educational Psychologist 42, br. 2: 115–121. 2007.]]))(([[http://​chemeng.mcmaster.ca/​pbl/​PBL.HTM|Sveučilište McMaster: Odjel za kemijski inžinjering. Problemom usmjereno učenje, posebno u kontekstu velikih razreda.]]))(([[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Prince,​ K. J.A.H, H. Van Mameren, N. Hylkema, J. Drukker, A. J.J.A Scherpbier, i C. P.M Van Der Vleuten. Da li problemom usmjereno učenje vodi do nedostatka u osnovnom znanju o znanosti? Empirijski slučaj na anatomiji. Medical education 37, br. 1: 15–21. 2003.]])):+Ipak, većina dokazuje da ove teze izgledaju dovoljno uvjerljivo, pozitivan efekt radnih primjeraka i dalje se ignorira i iako su neke od gore navedenih izjava mogle poboljšati ​problemsko ​učenje, one se protive **osnovnoj pretpostavci da je problemsko ​učenje zapravo ​samousmjeravajuće**(([[http://​www.cogtech.usc.edu/​publications/​sweller_kirschner_clark_reply_ep07.pdf|Sweller,​ J., P. A Kirschner, i R. E Clark. Zašto minimalno vođene nastavne tehnike nisu dobre: Odgovor na komentare. Educational Psychologist 42, br. 2: 115–121. 2007.]]))(([[http://​chemeng.mcmaster.ca/​pbl/​PBL.HTM|Sveučilište McMaster: Odjel za kemijski inžinjering. Problemom usmjereno učenje, posebno u kontekstu velikih razreda.]]))(([[http://​facultydevelopment.med.ufl.edu/​files/​2009/​02/​19-comparing.pdf|Prince,​ K. J.A.H, H. Van Mameren, N. Hylkema, J. Drukker, A. J.J.A Scherpbier, i C. P.M Van Der Vleuten. Da li problemom usmjereno učenje vodi do nedostatka u osnovnom znanju o znanosti? Empirijski slučaj na anatomiji. Medical education 37, br. 1: 15–21. 2003.]])):
  
-  * "//​U ​PUU (problemom usmjerenom ​učenju) pristupu... učitelj ne daje informacije vezane uz problem - to je odgovornost učenika.//"​(([[http://​docs.lib.purdue.edu/​cgi/​viewcontent.cgi?​article=1002&​context=ijpbl&​sei-redir=1#​search=%22Problem-based+learning+in+medicine+and+beyond:​+A+brief+overview%22|Savery,​ J. R. Pregled problemom usmjerenog učenja: Definicije i razlike. The Interdisciplinary Journal of Problem-based Learning 1, br. 1: 9–20. 2006.]])).+  * "//​U ​PU (problemskom ​učenju) pristupu... učitelj ne daje informacije vezane uz problem - to je odgovornost učenika.//"​(([[http://​docs.lib.purdue.edu/​cgi/​viewcontent.cgi?​article=1002&​context=ijpbl&​sei-redir=1#​search=%22Problem-based+learning+in+medicine+and+beyond:​+A+brief+overview%22|Savery,​ J. R. Pregled problemom usmjerenog učenja: Definicije i razlike. The Interdisciplinary Journal of Problem-based Learning 1, br. 1: 9–20. 2006.]])).
  
 ===== Ključne riječi i najvažnija imena ===== ===== Ključne riječi i najvažnija imena =====
  
-  * **Problemom usmjereno ​učenje ​(Problem-based learning)**, **PUU**(**PBL**), **učenje otkrićem (discovery learning)**,​ **samootkriće**+  * **Problemsko ​učenje**, **PU**, **učenje otkrićem (discovery learning)**,​ **samostalno stjecanje znanja i razumijevanje (self-discovery)**
  
 ===== Bibliografija ===== ===== Bibliografija =====
Redak 101: Redak 101:
  
 [[http://​books.google.hr/​books?​id=WJVKsIGEE0sC&​printsec=frontcover&​dq=problem-based+learning&​hl=hr&​ei=m9ivTZXbHYWhOrCg0YoJ&​sa=X&​oi=book_result&​ct=result&​resnum=7&​ved=0CEgQ6AEwBjgK#​v=onepage&​q&​f=false.|Savin-Baden,​ Maggi. A practical guide to problem-based learning online. Taylor & Francis, 2008.]] [[http://​books.google.hr/​books?​id=WJVKsIGEE0sC&​printsec=frontcover&​dq=problem-based+learning&​hl=hr&​ei=m9ivTZXbHYWhOrCg0YoJ&​sa=X&​oi=book_result&​ct=result&​resnum=7&​ved=0CEgQ6AEwBjgK#​v=onepage&​q&​f=false.|Savin-Baden,​ Maggi. A practical guide to problem-based learning online. Taylor & Francis, 2008.]]
 +
 +[[http://​www.smj.org.sa/​PDFFiles/​May01/​Problem.pdf]]
 +
 +[[http://​www.unifi.it/​tree/​dl/​oc/​b5.pdf]]
hr/instructional_design/problem-based_learning.1389043018.txt.gz · Zadnja izmjena: 2023/06/19 17:49 (vanjsko uređivanje)